Kościół św. Michała i klasztor Sióstr Dominikanek w Kamieńcu Podolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Michała
Костел св. Михайла
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Obwód

 chmielnicki

Miejscowość

Kamieniec Podolski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Michał

Położenie na mapie obwodu chmielnickiego
Mapa konturowa obwodu chmielnickiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała”
Ziemia48°40′30,09″N 26°34′13,74″E/48,675025 26,570483

Kościół św. Michała i klasztor Sióstr Dominikanek w Kamieńcu Podolskim – zabytkowy, barokowy zespół budynków sakralnych powstały w latach 1710-1722 z inicjatywy Sióstr Dominikanek i zlokalizowany przy ul. Franciszkańskiej 10. Rujnowany systematycznie przez władze sowieckie od początku I wojny światowej. Odzyskany przez wspólnotę rzymskokatolicką w 1996 roku i od tego czasu nieprzerwanie przywracany do stanu sprzed jego dewastacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kompleks powstał w latach 1710-1722. Na początku lat 50. XVIII w. sumptem wiernych i starosty trembowelskiego Michała Franciszka Potockiego odrestaurowano cały kompleks. Przy klasztorze do 1833 roku istniała szkoła dla dziewcząt. W latach 60 XIX wieku skasowano wszystkie katolickie świątynie i klasztory w mieście, w tym i klasztor Sióstr Dominikanek. Korpusy klasztornych budynków zaborcy rosyjscy przerobili na Sekcję Kryminalną, II posterunek policyjny i koszary. W latach 1825-1856 kościół ponownie wyremontowano. Pod koniec XIX w. gontowe pokrycie dachu wymieniono na metalowe. W latach 1917-1941 budynki klasztorne Sowieci wykorzystywali jako więzienie. Po II wojnie światowej w pomieszczeniach klasztoru znajdowała się fabryka, w związku z czym wykonano żelbetonowy strop na całej powierzchni świątyni. W latach 1980-1990 znajdowało się tu Kamieniecko-Podolskie przedsiębiorstwo wyposażenia medycznego (SKB). W 1996 obiekt został przekazany do użytku diecezji kamienieckiej Kościoła rzymskokatolickiego.

Położenie i architektura[edytuj | edytuj kod]

Kompleks znajduje się w zachodniej części kamienieckiej Starówki, posiada otwarty dziedziniec i razem z obronnym murem przylega do toku jaru rzeki Smotrycz. Korpus południowy klasztoru połączony jest z fasadą wschodnią kościoła. Kościół wybudowano jako kamienny, otynkowany jednonawowy z dwiema niedużymi bocznymi kaplicami z prostokątnym prezbiterium. Główna, wschodnia fasada, ozdobiona jest podwójnymi pilastrami i zakończona frontem z dwiema symetrycznymi wolutami z tynku.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Zespół sakralny 23 maja 2009 został umyślnie podpalony, po czym władze ukraińskie natychmiast zagroziły jego ponownym przejęciem, jeśli nie uda się wykonać do końca roku nowego dachu. W wyniku podpalenia klasztor został doszczętnie zniszczony, m.in. uległ zawaleniu strop budynku, także kościół uległ zniszczeniu.[1]

Dzięki staraniom Polaków i polskiego rządu (m.in. Stowarzyszenia „Wspólnota Polska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prywatnym przedsiębiorców z Polski) udało się uchronić świątynię przed ponownym jej bezprawnym przejęciem. Obecnie (marzec 2010 r.) remont samego kościoła dobiega końca.

W niedalekiej przyszłości planuje się zagospodarowanie przykościelnego klasztoru, tego zadania (wraz z inwentaryzacją) podjęła się Politechnika Gdańska[1]. W odnowionym obiekcie znajdzie się bursa dla polskiej młodzieży studiującej w Kamieńcu Podolskim, spełniająca jednocześnie rolę Domu Polskiego oraz schronisko dla turystów z Polski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]