Przejdź do zawartości

Kościół Matki Bożej Anielskiej w Warszawie (Radość)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Anielskiej
w Warszawie
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa (Wawer-Radość)

Adres

ul. Wilgi

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Anielskiej w Warszawie

Wezwanie

Matki Bożej Anielskiej

Wspomnienie liturgiczne

2 lipca

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Anielskiejw Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Anielskiejw Warszawie”
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Anielskiejw Warszawie”
Ziemia52°11′07,9″N 21°11′31,0″E/52,185528 21,191944

Kościół Matki Bożej Anielskiej w Warszawierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat aniński diecezji warszawsko-praskiej). Znajduje się w warszawskiej dzielnicy Wawer, na osiedlu Radość.

Budowa świątyni według projektu architekta inżyniera Paszkiewicza została rozpoczęta w 1922 roku, dzięki staraniom obywateli działających w większości w Stowarzyszeniu Miłośników Letniska Radość. W 1930 roku władze duchowne mianowały ks. Bronisława Lewandowskiego rektorem świątyni. To on podciągnął mury do wysokości stropu, natomiast ks. Łuczak doprowadził prace budowlane do końca i pokrył dach blachą cynkową. Kolejny proboszcz, ksiądz Stanisław Jaczewski, otynkował wnętrze świątyni. Następny duszpasterz, ksiądz Aleksander Biernacki założył centralne ogrzewanie. Kościół został konsekrowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w dniu 4 sierpnia 1957 roku. W 1959 roku pod prezbiterium zostały urządzone dwie salki katechetyczne. W latach 1962–1963 została wzniesiona wieża według projektu profesora Stanisława Marzyńskiego, w której znajdują się dwa dzwony odlane w 1936 roku: Św. Wacław i Św. Wojciech, dar małżeństwa Wincentego i Karoliny Zalewskich dla uczczenia ich synów, Wacusia i Wojtusia, zmarłych w 1927 roku[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Warszawa (Radość), Parafia Matki Bożej Anielskiej. Diecezja warszawsko-praska. [dostęp 2024-07-25].