Kościół Matki Bożej Bolesnej w Radomyślu nad Sanem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Bolesnej
w Radomyślu nad Sanem
kościół filialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Radomyśl nad Sanem

Adres

ul. Legionów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela

Wezwanie

Matki Bożej Bolesnej

Wspomnienie liturgiczne

niedziela po 15 września

Położenie na mapie gminy Radomyśl nad Sanem
Mapa konturowa gminy Radomyśl nad Sanem, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Bolesnejw Radomyślu nad Sanem”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Bolesnejw Radomyślu nad Sanem”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Bolesnejw Radomyślu nad Sanem”
Położenie na mapie powiatu stalowowolskiego
Mapa konturowa powiatu stalowowolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Bolesnejw Radomyślu nad Sanem”
Ziemia50°40′29,9″N 21°55′55,7″E/50,674972 21,932139

Kościół Matki Bożej Bolesnej w Radomyślu nad Sanemrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Jana Chrzciciela w Radomyślu nad Sanem (dekanat Gorzyce diecezji sandomierskiej). Znajduje się na wzniesieniu „Zjawienie”.

Świątynia znajduje się w odległości 1,2 km od kościoła parafialnego i powstała w 1859 roku dzięki staraniom Franciszki Pawłowskiej w miejscu kościoła z 1675. W 1944 wysadzona w powietrze przez wycofujące się oddziały niemieckie. Odbudowę rozpoczęto w 1958 i w krótkim czasie ukończono z inicjatywy ks. Waleriana Motyki. Konsekrację przeprowadził biskup Stanisław Jakiel 23 sierpnia 1958 roku[1].

Prosta bryła kościoła jest pozbawiona wyraźnych cech stylowych. Dach jest zwieńczony małą sygnaturką. W głównym ołtarzu umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Bolesnej[2].

Portal wejściowy wykonany z kamiennej okładziny, ponad nim umieszczono balkon z figurą Matki Boskiej, po bokach balkonu umieszczono podłużne, łukowato zamknięte okna wypełnione witrażami. Ściany boczne świątyni i proste prezbiterium od zewnątrz zostało otynkowane i pomalowane jasną farbą. Kościół pokryty jest dwuspadowym blaszanym dachem z sygnaturką.

Wnętrze kościoła jednonawowe z płaskim stropem. Prezbiterium węższe od nawy, pomniejszone o dwie przeciwległe zakrystie. Ponad zakrystiami arkadowe empory otwarte do prezbiterium. Ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Nadstawę ołtarza stanowi duży witraż przedstawiający Matkę Boską Pocieszenia. Ponad wejściem znajduje się chór muzyczny. Ściany i strop malowane i ozdobione skromną dekoracją. Stacje drogi krzyżowej wykonane jako płaskorzeźby.

Obok kaplicy, na wzgórzu jest stary cmentarz z miejscem pochówku ks. Eugeniusza Okonia - współtwórcy Republiki Tarnobrzeskiej[3].

Kościół obecnie jest zamknięty. Odprawia się w nim msze święte pogrzebowe na życzenie, natomiast od maja do października jest odmawiany różaniec fatimski. Oprócz wspomnianej wyżej kopii obrazu Matki Bożej Bolesnej, w świątyni znajduje służący do jego zakrywania obraz Madonny ufundowany przez pisarza Jana Wiktora. Oryginalny obraz obecnie jest umieszczony w nowym kościele[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sanktuarium [online], Sanktuarium [dostęp 2023-10-04] (pol.).
  2. Radomyśl nad Sanem – Św. Jana Chrzciciela. Diecezja sandomierska. [dostęp 2021-05-29].
  3. Radomyśl nad Sanem - Sanktuarium maryjne. Atrakcje turystyczne Radomyśla nad Sanem. Ciekawe miejsca Radomyśla nad Sanem [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2023-10-04].
  4. Anna Starońska - Kościół na Zjawieniu w Radomyślu nad Sanem. Centrum Kulturalne w Przemyślu. [dostęp 2021-05-29].


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Historia , obrazy , kościółek