Matka Boska Bolesna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gotycki wizerunek Matki Boskiej Bolesnej z tryptyku autorstwa anonimowego Mistrza Ołtarza z Stauffenberg, Alzacja, ca 1455
Figura Matki Bożej przebitej siedmioma mieczami boleści w kościele św. Krzyża w Salamance

Matka Boska Bolesna lub Matka Boża Siedmiobolesna (łac. Mater Dolorosa) – tytuł nadawany Matce Bożej, podkreślający jej rolę jako współodkupicielki.

Matka Boska Bolesna jest m.in. patronką Polski, Węgier i Słowacji.

Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Bolesnej (w tradycyjnym kalendarzu święto Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny) obchodzone jest w Kościele katolickim 15 września, dzień po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego.

Święta Matki Bożej Bolesnej – rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Początkowo Kościół katolicki obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny[1]:

  • w piątek przed Niedzielą Palmową – Matki Bożej Bolesnej
  • 15 września – Siedmiu Boleści Maryi.

Pierwsze z tych świąt wprowadzono najpierw w roku 1423 w diecezji kolońskiej na terenie Niemiec. Nazywano je "Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich husyci". Było obchodzone w piątek po trzeciej niedzieli wielkanocnej. W roku 1727 papież Benedykt XIII rozszerzył je na cały Kościół i przeniósł na piątek przed Niedzielą Palmową. Ostatnia zmiana kalendarza kościelnego zniosła to święto[2].

Drugie z tych świat czci Bożą Matkę jako Bolesną i Królową Męczenników nie tyle w aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. Zaczęli to święto wprowadzać serwici. Od roku 1667 zaczęło się rozszerzać na niektóre diecezje. Papież Pius VII w roku 1814 rozszerzył je na cały Kościół, a dzień święta wyznaczył na trzecią niedzielę września. Papież Pius X ustalił je na 15 września[3].

Siedem boleści Matki Boskiej to[edytuj | edytuj kod]

  1. Proroctwo Symeona
  2. Ucieczka do Egiptu
  3. Zgubienie Jezusa
  4. Spotkanie na Drodze Krzyżowej
  5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
  6. Zdjęcie z krzyża
  7. Złożenie do grobu[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

15 września. Najświętsza Maryja Panna Bolesna