Kościół Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Różańcowej
441[1] z dnia 16.12.1985
kościół parafialny
Ilustracja
wejście do kościoła
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mikołajki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Matki Bożej Różańcowej

Położenie na mapie Mikołajek
Mapa konturowa Mikołajek, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej”
Położenie na mapie powiatu mrągowskiego
Mapa konturowa powiatu mrągowskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej”
Położenie na mapie gminy Mikołajki
Mapa konturowa gminy Mikołajki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Różańcowej”
Ziemia53°47′56,139″N 21°34′33,727″E/53,798927 21,576035

Kościół Matki Bożej Różańcowejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Mikołajki diecezji ełckiej. Mieści się przy ulicy Michała Kajki.

Obecna świątynia to dawny Ewangelicki Dom Ludowy, należący do gminy ewangelickiej. Przed 1939 rokiem były urządzane w nim wieczorki, przedstawienia, dzieci miały lekcje katechezy. Podczas II wojny światowej w kościele mieściła się remiza. Następnie wojska sowieckie urządziły w budynku stajnię. Od września 1948 roku rozpoczęły się prace przygotowujące zdewastowany Dom Ludowy dla potrzeb katolickiego kultu religijnego. W ciągu trzech miesięcy remont budowli został ukończony. Za zgodą Kurii Biskupiej ksiądz Władysław Dudziak, mrągowski proboszcz poświęcił świątynię. Kościół został powiększony, dzięki przebudowie mieszkania prywatnego na prezbiterium. Został przeniesiony ołtarz, zostały wykonane drzwi wejściowe główne do świątyni, schody, a także chodnik został wycementowany. Mikołajczanie bardzo chętnie angażowali się w remont, nie żałowali własnych sił, większość prac parafianie wykonywali za darmo. W następnych latach zostały wykonane witraże. Na głównej ścianie świątyni nad prezbiterium przedstawiona jest panoramiczna scena Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie w 1877 roku. Dla uczczenia IV pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny została dobudowana do świątyni wieża zaprojektowana przez mikołajczanina, pana Jerzego Matłocha i zostały w niej zawieszone ufundowane przez parafian dzwony: Ave Maria i Jan Paweł II. W 2007 roku zostały zamontowane nowe ołtarze boczne z drewna dębowego: Ołtarz Miłosierdzia Bożego i Ołtarz Matki Bożej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-08-05].
  2. Kilka faktów z historii. Parafia Matki Bożej Rożańcowej w Mikołajkach. [dostęp 2015-08-05]. (pol.).