Podróż apostolska Jana Pawła II do Polski (1991)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podróż apostolska do Polski (1991)
Bogu dziękujcie, ducha nie gaście
Papież Jan Paweł II
Termin pielgrzymki 1 czerwca9 czerwca oraz 13 sierpnia16 sierpnia 1991
Państwo  Polska
Miejscowości Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomża, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock, Warszawa, Częstochowa, Kraków, Wadowice

IV Podróż Apostolska Jana Pawła II do Polski w 1991 pod hasłem Bogu dziękujcie, ducha nie gaście odbywała się w dwóch etapach:

VI Światowe Dni Młodzieży[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Światowe Dni Młodzieży 1991.

Na Jasnej Górze, gdzie papież przebywał od 14 do 16 sierpnia, zgromadziło się 1,7 mln ludzi głównie młodych. Po raz pierwszy w Światowych Dniach Młodzieży udział wzięła liczna grupa młodzieży z ZSRR (100 tys. młodych).

Jan Paweł II wygłosił na Jasnej Górze 6 przemówień skierowanych do młodych:

  • Przemówienie powitalne do uczestników 6. Światowego Dnia Młodzieży (14 sierpnia): Cel naszego pielgrzymowania: słuchać i spełniać słowo Boże;
  • rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego (14 sierpnia): Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam;
  • Homilia podczas Mszy Świętej kończącej 6. Światowe Dni Młodzieży (15 sierpnia): Jest z wami Maryja;
  • Przemówienie na zakończenie Mszy św. (15 sierpnia): Maryja wzorem na drodze ku pełnej dojrzałości (przemówienie wygłoszone w 20 językach);
  • przemówienie podczas Apelu Jasnogórskiego (15 sierpnia): Tobie, Pani jasnogórska...
  • przemówienie pożegnalne (16 sierpnia): Trzeba olbrzymiej modlitwy;

W homilii do młodzieży papież mówił wiele o walce, jaka toczy się między dobrem a złem o duszę człowieka. Powiedział m.in.:

"Nasze stulecie było i dalej jest szczególnym poligonem tej walki. Pokolenia całe przez nią przechodzą, a równocześnie podmiotem właściwym jest każda i każdy z nas. Człowiek w prawdzie stworzenia na obraz i podobieństwo Boże — a równocześnie człowiek kuszony, aby ten obraz i podobieństwo przemienił w wyzwanie rzucane swemu Stwórcy i Odkupicielowi. Aby Go odrzucił. Aby swe życie na ziemi kształtował tu tak, jakby Bóg nie istniał. Jakby nie istniał Bóg w całej swojej transcendentnej rzeczywistości. Jakby nie istniał w swojej miłości do człowieka, która Ojcu kazała dać Syna Jednorodzonego, dać Syna, ażeby człowiek — przez tego Syna — miał życie wieczne w Bogu.Wśród tej walki, wśród tych duchowych zmagań, tyle środków pracuje nad tym, ażeby człowieka wyzuć z przybrania za synów. Wy, młodzi, przybyliście tutaj w pielgrzymce, ażeby potwierdzić to przybranie za synów, aby je na nowo wybrać. Aby z niego kształtować swą ludzką egzystencję. Aby do niego przybliżać i pociągać innych."

Żegnając się z Polakami 16 sierpnia na lotnisku Balice, Jan Paweł II powiedział, że Apel Jasnogórski streszcza program nowej ewangelizacji.