Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Bolesnej
w Mysłowicach
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny (2006)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Mysłowice (Brzęczkowice i Słupna)

Adres

ul. gen. J. Ziętka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Boskiej Bolesnej

Wezwanie

Matki Boskiej Bolesnej

Wspomnienie liturgiczne

15 września

Położenie na mapie Mysłowic
Mapa konturowa Mysłowic, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnejw Mysłowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnejw Mysłowicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnejw Mysłowicach”
Ziemia50°13′25,9″N 19°09′12,5″E/50,223861 19,153472

Kościół Matki Boskiej Bolesnejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Mysłowice archidiecezji katowickiej. Znajduje się w mysłowickiej dzielnicy Brzęczkowice i Słupna, na osiedlu Brzęczkowice.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła (2021)

Budowa świątyni rozpoczęła się w dniu 1 sierpnia 1945 roku. Kościół był budowany na miejscu położonym na granicy dwóch dzielnic: Brzęczkowic i Słupnej. Budowla miała być ogniwem spajającym mieszkańców. W dniu 10 kwietnia 1949 roku świątynia została poświęcona pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Wezwanie to było związane m.in. z latami starań o budowę świątyni. Projekt architektoniczny budowli został wykonany przez Henryka Gambca. Wystrój wnętrza świątyni jest autorstwa artysty rzeźbiarza Henryka Burca.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest jednonawowa, jest ozdobiona dwoma podcieniami i posiada centralnie podwyższone prezbiterium. Nawę nakrywa beczkowe sklepienie ozdobione mozaiką, wykonaną na kształt firmamentu. W końcu głównej nawy znajdują się dwie ogromne figury: Chrystus Ukrzyżowany i Matka Boska Bolesna stojąca pod krzyżem. Stacje drogi krzyżowej są opatrzone zmuszającymi do refleksji podpisami księdza Józefa Gawora i charakteryzują się ekspresją i sugestywnością[1].

Tablica pamiątkowa[edytuj | edytuj kod]

W kościele wisi tablica pamiątkowa ku czci księdza Franciszka Maronia, historyka Kościoła na Górnym Śląsku, budowniczego świątyni i lokalnego proboszcza w latach 1939-1969[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach. encyklo.pl. [dostęp 2018-08-22].
  2. napis na tablicy pamiątkowej in situ