Mysłowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mysłowice
miasto na prawach powiatu
Ilustracja
Ratusz w Mysłowicach
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Konurbacja

górnośląska

Data założenia

XI wiek

Prawa miejskie

1260[1]

Prezydent

Dariusz Wójtowicz

Powierzchnia

65,6[2] km²

Wysokość

249–330 m n.p.m.

Populacja (31.12.2021)
• liczba ludności
• gęstość


72 124[3]
1100 os./km²

Strefa numeracyjna

(+48) 32

Kod pocztowy

41-400 do 41-412

Tablice rejestracyjne

SM

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Mysłowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Mysłowice”
Ziemia50°14′29″N 19°08′12″E/50,241389 19,136667
TERC (TERYT)

2470011

SIMC

0941487

Urząd miejski
ul. Powstańców 1
41-400 Mysłowice
Strona internetowa
BIP
Trójkąt Trzech CesarzyBiała Przemsza (po prawej) wpada do Czarnej Przemszy (po lewej) i dalej płynie Przemsza. Na tym miejscu spotykały się granice trzech cesarstw – niemieckiego (po lewej), austriackiego (po prawej) i rosyjskiego (najdalej między rzekami). Miejsce to znajduje się na południe od centrum Mysłowic – dzielnica Słupna. Dwa brzegi po dawnej granicy austriackiej i rosyjskiej dziś należą do Sosnowca – dzielnica Modrzejów (dawny port węglowy) i dzielnica Jęzor (do 1918 należąca do Austro-Węgier).

Mysłowice (łac. Mislovia, niem. Myslowitz) – miasto na prawach powiatu w Polsce, na historycznym Górnym Śląsku, w historycznej ziemi pszczyńskiej, w województwie śląskim.

Według danych GUS z 31 grudnia 2021 r., Mysłowice liczyły 72 124 mieszkańców[3] i były pod względem liczby ludności piętnastym miastem w województwie śląskim, a także 47. spośród najludniejszych miast w Polsce[4].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Mysłowice położone są na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad rzeką Przemszą i Brynicą. Miasto leży w obrębie Wyżyny Katowickiej. Mysłowice leżą w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) i są jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.

Przez miasto przepływa Czarna Przemsza, która w pobliżu Mysłowic łączy się z Białą Przemszą, tworząc Przemszę. Przez miasto przepływa także Rawa, Brynica, potok Bolina, Przyrwa (Ławecki Potok) oraz Rów Kosztowski.

Mysłowice graniczą od zachodu z Katowicami, od północy z Sosnowcem, od wschodu z Jaworznem, a od południa z Imielinem oraz Lędzinami.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ludność Mysłowic.

Piramida wieku mieszkańców Mysłowic w 2014[2]:

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie nazwy miejscowości nie jest jednoznaczne i równolegle funkcjonuje na ten temat kilka teorii. Nazwa miejscowa Mysłowice pochodzi od starosłowiańskiego imienia Mysław, Mysł lub Miłosław[5]. Końcówka „ice” lub jej staropolska starsza wersja („icze”) charakterystyczna jest dla słowiańskich nazw patronimicznych wywodzących się od osad rodowych. Oznacza ona potomków założyciela lub właściciela miasta, czyli „Mysłowiczów”. Założyciel miejscowości rycerz Mysław[6] miał stanowić wzór dla wizerunku męskiej głowy z herbu Mysłowic[7].

Jacob Lustig – autor pierwszej monografii na temat miasta pisze, że nazwa pochodzi od polskiej nazwy procesu poznawczego myślenia„Der name Myslowitz kommt jedenfalls von dem polnischen Worte „myśleć” (...)”[8]. Na poparcie tego przytacza legendę o początkach miejscowości według, której Mysłowice pierwotnie leżały w lesie z dala od wody i z powodu tej lokalizacji mieszkańcy cierpieli na jej niedostatki. Po namyśle przenieśli się nad rzekę, gdzie na swoje potrzeby wody mieli pod dostatkiem[8]. Podobnie relacjonuje to topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 we fragmencie Der Namen Myslowitz (polnisch Mysłowice) leitet eine Sage von dem polnische Wortchen „myśleć” (denken) ab. Es soll eine Ubkurzung von „namyślili sie” (sie haben fichs uberdacht, uberlegt) sein und sich auf die Translocation des ehemals an einer andern Stelle stehenden Ortes an die Ufer der Przemsa bezieben[9].

Z kolei Heinrich Adamy nazwę miasta wywodzi od nazwy gryzonia myszy. W swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 we Wrocławiu wymienia nazwę miasta zanotowaną w dokumencie z 1105 Myslowice i podaje jej znaczenie „Mausenplatz”„miejsce myszy”[10].

Nazwę miejscowości w zlatynizowanych staropolskich formach Mislowycze, Mislowicze, Mislowice oraz Myslowice wymienia w latach 1470–1480 Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[11]. Długosz wymienia również wsie, które w procesach urbanizacyjnych stały się częścią miasta jak: Brzęczkowice w formie Brzanczkowice, a także Brzezinka w formie Brzezinka oraz Brzezynka. W dziele Matthäusa Meriana pt. „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae” z 1650 miasto wymienione jest pod nazwą Mislowitz oraz Mischlowitz[12].

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 we Wrocławiu przez Johanna Knie miasto występuje pod obecnie stosowaną, polską nazwą Myslowice oraz nazwą zgermanizowaną Myslowitz we fragmencie Myslowitz, polnisch Myslowice[13]. Polską nazwę Mysłowice w książce Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej wydanej w Głogówku w 1847 wymienił górnośląski pisarz i nauczyciel Józef Lompa[14]. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje dwie nazwy miejscowości: polską nazwę Mysłowice oraz niemiecką Myslowitz[15].

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia Mysłowic.
Mysłowice na widokówce z pocz. XX w. Rysunek po lewej przedstawia wieżę Bismarcka, po prawej Trójkąt Trzech Cesarzy i ich portrety. Portret cesarza niemieckiego dominuje.
Maszt radiowy Kosztowy – najwyższa budowla w Polsce
Najważniejsze daty

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Św. Jana Chrzciciela, zwana także Kapliczką Jarlików
Budynek Szpitala Miejskiego nr 1 wybudowany w 1907

Do dziś zachowało się w Mysłowicach kilka budynków świadczących o średniowiecznym pochodzeniu miasta. Najstarszym i najprawdopodobniej jedynym, przez kilka wieków, budynkiem murowanym jest stojący do dziś w pobliżu Rynku kościół farny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiony w okresie lokacji miasta około XIV w. Ulegał (jak większość polskich budowli sakralnych) licznym przebudowom. Za jego średniowiecznym rodowodem przemawiają ostrołukowe otwory w przyziemiu, a także strzeliste otwory okienne w południowej ścianie nawy. W latach 1740–1742 poddano kościół gruntownej przebudowie. Wnętrze otrzymało nowy podział architektoniczny ścian oraz wystrój w stylu barokowym. Zasadnicze zmiany w wyglądzie kościoła zwanego przez mysłowiczan Mariackim zaszły dopiero po przebudowie w 1901, która związała jego architekturę z barokowym wystrojem wnętrza.

Drugim w kolejności budynkiem murowanym jest barokowo-klasycystyczny kościół filialny pod wezwaniem św. Krzyża. Ten właśnie kościół jest, według tradycji, najstarszym obiektem kultu w mieście. Pierwotnie był drewniany. Został odbudowany przy użyciu kamienia, po 1807, kiedy uległ spaleniu podczas wojen napoleońskich. Kościół św. Krzyża zbudowany jest na planie ośmioboku, nakryty kopułą o kształcie dzwonu. Posiada prostą i raczej surową bryłę architektoniczną.

Trudna do określenia jest data powstania w Mysłowicach świeckich budowli murowanych. Pierwsze wzmianki o takich budynkach pochodzą z połowy XIX w. i sytuują je w okolicach Rynku. Odzyskanie w 1861 utraconego statutu miejskiego było impulsem do wzniesienia pierwszych budynków użyteczności publicznej. Z tego okresu pochodzi mysłowicki ratusz. Wybudowany w 1867, pozostawał on przez kilka lat najbardziej okazałą budowlą w mieście. Przypomina architekturę pałacową z dekoracyjną wieżą i bogato zdobionymi wzorami okiennymi.

Wiele budynków budowanych pod koniec XIX w. miało modny charakter neorenesansu włoskiego. W tym stylu utrzymane jest kilka willi wybudowanych przez osiadłych w mieście bogatych przedsiębiorców. Na szczególną uwagę zasługuje willa przy ulicy Powstańców 13 z charakterystyczną dla tego typu budynków jednokondygnacyjną i mocno rozczłonowaną bryłą. W neorenesansowym stylu budowane były też domy czynszowe, np. kamienica przy ulicy Grunwaldzkiej 22 z 1892 oraz dom w typie pałacowym przy ulicy Powstańców 3. W XIX w. wybudowano także przy ul. Oświęcimskiej wieżę ciśnień oraz budynki kolejowe.

W latach 80. XIX w. pojawiły się budynki w duchu renesansu północnego budowane przy użyciu czerwonej cegły i kamienia, który służył do wykonywania elementów zdobniczych. Tu na wspomnienie zasługuje szczególnie gmach poczty z charakterystycznymi łukami obciążającymi nad oknami i zwartej sylwecie.

Obok neorenesansu i neoklasycyzmu powstają budowle o cechach gotyku, baroku, a także budowle eklektyczne. Najwcześniejszą budowlą o czystych neogotyckich cechach jest kaplica na starym cmentarzu przy ulicy Mikołowskiej. W stylu neogotyckim zbudowano też kościół farny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zastosowane zostały typowe elementy zdobnicze: sklepienie krzyżowo-żebrowe, skarpy opasujące całą budowlę, ostrołukowe okna. Kościół ten należy do najbardziej udanych na Górnym Śląsku budowli neogotyckich. Również kościół ewangelicki im. Apostołów Piotra i Pawła na Starym Mieście, wybudowany w latach 1875–1877, zbudowany został w stylu neogotyckim, jest to jeden z najpiękniejszych kościołów ewangelickich w Polsce.

W neobarokowym stylu wybudowano liczne kamienice przy ulicy Bytomskiej i ulicy Krakowskiej, stosując barokowe detale architektoniczne, jak maszkarony, ornamenty muszlowe czy spiralne kolumny. Przy ulicy Bytomskiej 9 znajduje się wpisana w rejestr zabytków ceramika stanowiąca wystrój dawnego sklepu mięsnego. Przedstawia wzory roślinne, geometryczne i wieńce laurowe[27].

Styl eklektyczny najpełniej ujęto w budynku Sądu Powiatowego z 1904. Jego bryła odpowiadająca renesansowym kanonom nawiązuje równocześnie do baroku (szczyt i ozdobny portal) i gotyku (obramowanie otworów okiennych).

Jedynymi przykładami stylu secesji są kamienica przy Rynku nr 20 i zespół budynków Szpitala Miejskiego nr 1.

Przy ulicy Mikołowskiej znajduje się zabytkowy budynek z 1915 – Bauverein.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Tramwaj linii 14 na ulicy Szymanowskiego
Droga ekspresowa S1

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Mysłowice połączone są siecią dróg, linii autobusowych, tramwajowych i kolejowych z największymi miastami Aglomeracji Górnośląskiej. Autostrada A4 i droga ekspresowa S1 biegnące przez Mysłowice, ułatwiają i skracają czas przejazdu do Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Bielska-Białej, Cieszyna i wielu innych miast Polski. Również położenie w linii kolejowej KatowiceKrakówOświęcim i bliskość Katowic, z których kursują pociągi do każdego województwa i do głównych miast Europy, sytuuje Mysłowice w dogodnym punkcie komunikacyjnym kraju.

Drogi ekspresowe i autostrady

W Mysłowicach znajduje się węzeł autostradowy Mysłowice-Brzęczkowice z drogą S1 oraz węzeł „Mysłowice” z ulicą Obrzeżną Zachodnią, a także węzeł drogi S1 – Kosztowy I.

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Linię kolejową w Mysłowicach otwarto 1 października 1846. Pierwszy pociąg, który wjechał na stację witał Fryderyk Wilhelm IV Pruski. Ówcześnie wybudowano jeden tor kolejowy, w 1953 uruchomiono drugi. Kolej Północna przyniosła Mysłowicom duże ożywienie gospodarcze[28].

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tramwaje w Mysłowicach.

Pasażerowie z Mysłowic mają do wyboru 22 regularne linie autobusowe i dwie linie tramwajowe. Komunikację miejską organizują:

 • ZTM (linie autobusowe: 18, 26, 35, 44, 66, 76, 76N (kursuje tylko w nocy), M13, M22, M15, M101, 106, 149, 150, 160, 162, 219, 223, 253, 292, 536, 672, 788, 931, 935, 954, 995, T-14, T-26 oraz tramwajowe (obecnie w remoncie): 14 i 26)
 • PKM Jaworzno (linie E,J,370)

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Pożarnictwa – wozy

Muzea[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Miasto nazywane jest czasem „polskim Manchesterem”, ze względu na jego industrialny charakter i bogatą scenę rockową (podobnie jak w Manchesterze na przełomie lat 80. XX w. i 90. XX w.). Pochodzą stąd zespoły muzyczne: Myslovitz, Negatyw, Penny Lane, Lenny Valentino, Delons, Iowa Super Soccer, Korbowód, Milcz Serce, Mofoplan, Gutierez i ConBrio.

W Mysłowicach odbywa się Festiwal Multimedialny Mediawave, a w latach 2006–2009 odbywał się także Off Festival (obecnie odbywa się w Katowicach). Od 2012 r. w Mysłowicach odbywa się również festiwal AlterFest.

Kina[edytuj | edytuj kod]

 • Kino Oscar przy Miejskim Centrum Kultury
 • Kino Znicz
 • GO Kino

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Podstawowa nr 1
Szkoła Podstawowa nr 16 z oddziałami dwujęzycznymi imienia Jerzego Chromika
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3
I Liceum Ogólnokształcące

Przedszkola[edytuj | edytuj kod]

 • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 1
 • Przedszkole nr 2
 • Przedszkole nr 3
 • Przedszkole nr 4
 • Przedszkole nr 5
 • Przedszkole nr 6
 • Przedszkole Integracyjne
 • Przedszkole nr 8
 • Przedszkole nr 9
 • Przedszkole nr 10
 • Przedszkole nr 11
 • Przedszkole nr 12
 • Przedszkole nr 13
 • Przedszkole nr 14
 • Przedszkole nr 15
 • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 16
 • Przedszkole nr 17
 • Przedszkole nr 18
 • Przedszkole nr 19
 • Przedszkole nr 20

Szkoły podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Szkoły ponadpodstawowe[edytuj | edytuj kod]

Szkoły wyższe[edytuj | edytuj kod]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Budynek kościoła katolickiego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Budynek kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Apostołów Piotra i Pawła

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Piesze
Mysłowice – Dworzec PKP
Rowerowe
 • szlak rowerowy czerwony – szlak rowerowy czerwony (od mostu na Przemszy w Dziećkowicach do Centralnego Muzeum Pożarnictwa)
 • szlak rowerowy zielony – szlak rowerowy zielony (od mostu na Przemszy w Dziećkowicach do stacji PKP w centrum Mysłowic)

Miasto Mysłowice w 2018 roku otrzymało dofinansowanie do inwestycji obejmującej budowę dróg rowerowych jako dróg dojazdowych dla budowanego parkingu, utworzenie miejsc postojowych w obrębie ul. Słupeckiej i ul. Armii Krajowej, a także na obszarze istniejącego już miasteczka rowerowego. Łącznie powstaną 54 miejsca postojowe dla rowerów[34].

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Miasto Mysłowice jest miastem na prawach powiatu. Mieszkańcy wybierają do Rady Miasta Mysłowice 23 radnych[35]. Organem wykonawczym samorządu jest Prezydent Miasta, którym od 2018 r. jest Dariusz Wójtowicz[36], który w ostatnich wyborach (2018 r.) uzyskał 15414 głosów poparcia (54,16%)[37].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Dzielnice Mysłowic, na żółto zaznaczona dzielnica Stare Miasto, gdzie mieści się siedziba władz miasta.
Podział samorządowy

Teren miasta Mysłowic podzielony jest na 15 jednostek pomocniczych gminy – dzielnic[38]:

Prezydenci Miasta od 1995 roku[39]

Dariusz Wójtowicz – obecny Prezydent Mysłowic od 2018 roku
 • Leon Lasek – od 13 marca 1995 do 29 października 1998
 • Zbigniew Augustyn – od 29 października 1998 do 19 listopada 2002
 • Stanisław Padlewski – od 19 listopada 2002 do 28 listopada 2002
 • zarząd komisaryczny – 19 grudnia 2002 do 20 lutego 2003
 • Grzegorz Osyra – 20 lutego 2003 do 13 grudnia 2010
 • Edward Lasok – 13 grudnia 2010 do 22 listopada 2018
 • Dariusz Wójtowicz – od 22 listopada 2018 (I Zastępca Prezydenta Miasta – Wojciech Chmiel, II Zastępca Prezydenta Miasta – Mateusz Targoś)[40]

Rada Miasta[edytuj | edytuj kod]

Rada Miasta Mysłowice powstała w średniowieczu i przewodniczył jej burmistrz. W 1861 r. Rada Miasta zaczęła funkcjonować na nowych zasadach; od funkcji burmistrza oddzielono funkcję Przewodniczącego Rady. Kadencje Rady Miasta są liczone od 1990 r., to znaczy od czasu zniesienia Miejskiej Rady Narodowej.

Logo Mysłowic

Skład Rady Miasta I kadencji w latach 1990–1994[edytuj | edytuj kod]

 • Przewodniczący Rady Miasta: Stanisław Malec
 • 23 radnych

Skład Rady Miasta IX kadencji na lata 2018–2023[41][edytuj | edytuj kod]

 • Przewodniczący Rady Miasta: Tomasz Papaj
 • 23 radnych

Okręg Wyborczy Nr.1: Dzielnice: Piasek, Stare Miasto, Mysłowice-Centrum[42]:

 • AUGUSTYN Zbigniew
 • GÓRNA Marta Ewa
 • HARMATA Agnieszka
 • KLIMAS Jacek
 • STYCZEŃ Piotr Mirosław

Okręg Wyborczy Nr. 2: Dzielnice: Janów Miejski-Ćmok, Szopena-Wielka Skotnica, Bończyk-Tuwima:

 • BERZOWSKA Bernadeta Halina
 • DOMBEK Andrzej Jan
 • KACZMARZYK Anna Aleksandra
 • ŁUKASZEK Grzegorz Eugeniusz
 • PAPAJ Tomasz Wiesław
 • RONCOSZEK Sebastian Dominik
 • TOMANEK Wiesław Sylwester

Okręg Wyborczy Nr. 3: Dzielnice: Brzęczkowice i Słupna, Brzezinka, Morgi:

 • LASOK Edward Augustyn
 • PANASIUK Adrian
 • PATAŁĄG Robert Patryk
 • PNIOK Joanna Magdalena
 • SZOŁTYSEK Jacek Antoni

Okręg Wyborczy nr. 4: Dzielnice: Larysz-Hajdowizna, Krasowy, Kosztowy, Dziećkowice, Wesoła, Ławki:

 • BIOLIK Krzysztof Jan
 • BULA Artur Marek
 • KRUTYSZA Maria Barbara
 • MIKUŁA Marek Piotr
 • WIELKOPOLAN Mariusz Piotr
 • ZAZAKOWNY Antoni Paweł
Ugrupowanie 2002-2006[43] 2006-2010[44] 2010-2014[45] 2014-2018[46] 2018-2023[47]
Sojusz Lewicy Demokratycznej 9 6 (LiD)
Mysłowice 2002 Plus

Mysłowice 2010 Plus

7 1
Mysłowickie Porozumienie Samorządowe 6 4 6 10 3
Liga Polskich Rodzin 1
Platforma Obywatelska 5 5 1 10 (Koalicja Obywatelska)
Prawo i Sprawiedliwość 4 4 4 6
Nowe Mysłowice 4 5
Ruch Autonomii Śląska 2
Wspólnie dla Mysłowic 6
My to My 2
KWW Dariusza Wójtowicza 4

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Lista jednostek administracyjnych, z którymi władze Mysłowic podpisały porozumienie o współpracy:

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mysłowicach

Jedna z pierwszych organizacji sportowych powstała w Mysłowicach już w 1903. Był to oddział Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Mysłowicach założone przez młodzież zainteresowaną sportem z Mysłowic, Brzezinki i Kosztów, które funkcjonowało do 21 maja 1905 r. Działalność wznowiono 21 lutego 1919 r. Organizacja liczyła wówczas 80 osób w tym 30 kobiet. Prezesem organizacji w 1937 r. był Józef Gondzik, sekretarzem Walter Kozak, skarbnikiem Karol Mucha, a naczelnikiem Wilhelm Drzymała[50].

W latach 2008 do 2010 przebudowano stadion Górnika 09 Mysłowice. Remont objął murawę oraz trybunę, która została wybudowana od podstaw[51].

Kluby sportowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b L.Musioł, Parafia mysłowicka. Uzupełnienie i sprostowanie do pracy ks. Kudery: Historia parafii mysłowickiej, Mysłowice 1956.
 2. a b Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 (GUS).
 3. a b https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5515/3/16/1/polski_rocznik_demograficzny_2022.pdf.
 4. Lista miast w Polsce (spis miast, mapa miast, liczba ludności, powierzchnia, wyszukiwarka), Polska w liczbach [dostęp 2021-08-19] (pol.).
 5. Konstanty Damrot: Die älteren Ortsnamen Schlesiens, ihre Entstehung und Bedeutung: mit einem Anhange über die schlesisch-polnischen Personennamen: Beiträge zur schlesischen Geschichte und Volkskunde. Beuthen: Verlag von Felix Kasprzyk, 1896, s. 61.
 6. Franciszek Piekosiński, Rycerstwo polskie wieków średnich. Kraków 1901, st LXIV.
 7. Nazwa Mysłowic na stronach miasta.
 8. a b Jacob Lustig: Geschichte der Stadt Myslowitz in Ober-Schlesien rozdz. Name und Wappen. Myslowitz: 1867, s. 47.
 9. Felix Triest 1865 ↓, s. 352.
 10. Heinrich Adamy, Die schlesischen Ortsnamen, ihre Entstehung und Bedeutung. Ein Bild aus der Vorzeit, wyd. 2, Breslau: Verlag von Priebatsch’s Buchhandlung, 1888, s. 9, OCLC 456751858 (niem.).
 11. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, „Liber Beneficiorum”, Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, s. 204.
 12. Matthäusa Meriana, „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae”, Frankfurt am Main 1650.
 13. Knie 1830 ↓, s. 490.
 14. Józef Lompa, Krótki rys jeografii Śląska dla nauki początkowej, Głogówek 1847, s. 30.
 15. Mysłowice – Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, 1880–1902, Tom VI st 835.
 16. Ludność i zasoby mieszkaniowe w latach 1946-1974 według podziału administracyjnego kraju z 1 czerwca 1975 r, Zarząd Wydawnictw Statystycznych i Drukarni, 1976, s. 108 [dostęp 2023-02-13] (pol.).
 17. HISTORIA MYSŁOWIC, Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga (MTHJL), 12 listopada 2022 [dostęp 2023-02-13] (pol.).
 18. DIALEKTOLOGIA POLSKA, www.dialektologia.uw.edu.pl [dostęp 2022-11-19].
 19. „Encyklopedia powstań śląskich”, Instytut Śląski w Opolu, Opole 1982, s. 210, hasło „Klimczok Tomasz”.
 20. BIP I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach – Dokument, www.lo1.myslowice.bip.info.pl [dostęp 2022-11-28].
 21. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19510180147/O/D19510147.pdf.
 22. https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1975-15-87,16789559.html.
 23. Zmiana granic niektórych miast w województwie katowickim. – Prawo.pl, www.prawo.pl [dostęp 2022-11-28].
 24. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19770030015/O/D19770015.pdf.
 25. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 1994 r. w sprawie utworzenia i znoszenia gmin, ustalenia ich granic, nazw i siedzib władz w niektórych województwach oraz nadania niektórym gminom statusu miasta., isap.sejm.gov.pl [dostęp 2022-11-15].
 26. Mysłowice – budowa największej farmy fotowoltaicznej w kraju, Inżynieria.com [dostęp 2022-11-14] (pol.).
 27. Ewa Pokorska: Piękno użyteczne. Katowice: Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, 2011, s. 79–80. ISBN 978-83-85871-60-6.
 28. Dziennik Zachodni: Kiedyś jeden z ważniejszych, dziś... podrzędny dworzec. [dostęp 2009-06-22]. (pol.).
 29. a (red.), Nowa patronka na 45-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 | Gazeta Co tydzień Mysłowice [dostęp 2020-02-17] (pol.).
 30. Zbory, kbwch.pl [dostęp 2023-03-28].
 31. Mysłowice, luteranie.pl [dostęp 2023-03-28].
 32. a b c d e f g h i j k l Dekanat Mysłowice, archidiecezjakatowicka.pl [dostęp 2023-03-28].
 33. a b c Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2023-03-28].
 34. Mysłowice otrzymały dofinansowanie na realizację projektu – Mysłowice informacje, m-ce.pl [dostęp 2019-01-30].
 35. Zarządzenie Nr 111 Wojewody Śląskiego z dnia 8 kwietnia 2010 (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2010, Nr 64, poz. 1062).
 36. Dariusz Wójtowicz nowo wybranym prezydentem Mysłowic – Mysłowice informacje, m-ce.pl [dostęp 2018-11-05].
 37. Dariusz Wójtowicz nowo wybranym prezydentem Mysłowic – Mysłowice informacje, m-ce.pl [dostęp 2018-12-29].
 38. bip.myslowice.pl: Jednostki pomocnicze. [dostęp 2016-01-27]. (pol.).
 39. Władarze Mysłowic, naszemyslowice.com.pl [dostęp 2022-11-22].
 40. Mysłowice – Oficjalny Portal Miejski – Serwis (BIP) – Prezydent Miasta, www.bip.myslowice.pl [dostęp 2022-11-22].
 41. Mysłowice – Oficjalny Portal Miejski – Serwis (BIP) – Radni Rady Miasta, www.bip.myslowice.pl [dostęp 2022-11-22].
 42. Wybory samorządowe 2018, wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 2022-11-22].
 43. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe, wybory2002.pkw.gov.pl [dostęp 2018-10-26].
 44. Geografia wyborcza – Wybory samorządowe – Państwowa Komisja Wyborcza, wybory2006.pkw.gov.pl [dostęp 2018-10-26] (pol.).
 45. Dituel Sp., Wybory Samorządowe 2010 – Geografia wyborcza – Województwo śląskie – m. Mysłowice, wybory2010.pkw.gov.pl [dostęp 2018-10-26].
 46. PKW | Samorząd 2014, samorzad2014.pkw.gov.pl [dostęp 2018-10-26].
 47. Wybory samorządowe 2018, wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 2018-10-26].
 48. Frydek Mistek. Urząd Miasta Mysłowice. [dostęp 2011-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-11-08)].
 49. Enzkreis. Urząd Miasta Mysłowice. [dostęp 2011-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-11-08)].
 50. Wincenty Ogrodziński 1937 ↓, s. 223.
 51. Mysłowice – Modernizacja stadionu sportowego górnika 09 w Mysłowicach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]