Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie (os. Szklane Domy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół
Matki Boskiej Częstochowskiej
i bł. Wincentego Kadłubka
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół widziany od al. Solidarności
Drzewo wyrastające z murów miasta
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
KościółMatki Boskiej Częstochowskieji bł. Wincentego Kadłubka
Kościół
Matki Boskiej Częstochowskiej
i bł. Wincentego Kadłubka
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
KościółMatki Boskiej Częstochowskieji bł. Wincentego Kadłubka
Kościół
Matki Boskiej Częstochowskiej
i bł. Wincentego Kadłubka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
KościółMatki Boskiej Częstochowskieji bł. Wincentego Kadłubka
Kościół
Matki Boskiej Częstochowskiej
i bł. Wincentego Kadłubka
Ziemia50°04′32″N 20°02′43″E/50,075556 20,045278

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka – kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie, na osiedlu Szklane Domy 7 w Nowej Hucie.

Pośrodku osiedla Szklane Domy, między dwiema wysokimi lipami, stoi krzyż. Przed 1949 rokiem biegła tędy, między polami, droga z Mogiły do Bieńczyc. W 1880 roku mieszkańcy Bieńczyc postawili przy niej drewniany krzyż który w 1932 wymieniono na betonowy. Budując Nową Hutę nie zniszczono go, pozostał na swoim miejscu jak wiele kapliczek i krzyży w nowym nieście.

Pod koniec lat 70. XX wieku kardynał Karol Wojtyła postanowił podzielić olbrzymią parafię mogilską na dwie mniejsze i wystąpiono do władz o zezwolenie na budowę nowego kościoła.

26 sierpnia 1978 roku odprawiono pod krzyżem pierwszą mszę a 25 grudnia 1979 biskup Albin Małysiak odprawił pierwszą pasterkę

Otrzymano zgodę na budowę kościoła i lokalizację na os. Szklane Domy. W dniu 21 marca 1981 biskup Stanisław Smoleński poświęcił plac na którym miała powstać świątynia.

Budowę rozpoczęto w lipcu 1982 roku od postawienia kaplicy o pow. 400 m² (tzw. stara kaplica) oraz budynku w którym znalazły się pomieszczenia katechetyczne i cele dla zakonników. W dniu 10 maja 1983 roku kardynał Franciszek Macharski poświęcił kaplicę i uroczyście erygował nową parafię.

22 sierpnia 1984 rozpoczęto budowę nowego kościoła. Z czterech projektów świątyni, parafianie wybrali do realizacji pracę, której autorami byli Krzysztof Dyga oraz Andrzej Nasfeter.

Budynek nie jest olbrzymi, wkomponowany w zieleń i zbudowany z materiału, z którego postawiono nowohuckie bloki, z cegły. Tak jak wygląda kościół, tak wyglądała Nowa Huta do końca lat 60. XX wieku, kiedy otynkowano nowohuckie bloki.

Świątynia ma nowoczesną bryłę z charakterystycznym dachem, który, gdy patrzymy na budynek od frontu, daje niezwykły kształt – drzewo. Wejścia to korzenie i pień a dach to gałęzie, rozłożysta korona. Wnętrze nie jest podzielone na nawy, jak w tradycyjnych świątyniach, ale jest jedną surową ale jasną i przestronną halą.

Narożniki kościoła zdobią posągi ewangelistów.

Budowę ukończono w 1995 i 11 czerwca tegoż roku kardynał Franciszek Macharski dokonał konsekracji kościoła.

Obok znajduje się budynek klasztoru oraz Męskiego Liceum Ogólnokształcącego św. Bernarda oo. Cystersów.

Na placu przed kościołem znajdują się pomniki ks. Jerzego Popiełuszki, Prasy Podziemnej okresu stanu wojennego oraz pomnik 25-lecia Solidarności.

Zdjęcia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]