Kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie (ul. Komandosów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od południa
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Matki Boskiej Fatimskiej
Wezwanie Matki Boskiej Fatimskiej
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej
Ziemia50°02′27″N 19°55′52″E/50,040833 19,931111
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej na osiedlu Podwawelskim

Kościół Matki Boskiej Fatimskiej – parafialny kościół rzymskokatolicki znajduje się na Osiedlu Podwawelskim, przy ul. Komandosów 18, w administracyjnej dzielnicy VIII w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W południowo-zachodniej części kościoła wznosi się 35-metrowy krzyż. Obok krzyża znajduje się dzwonnica z trzema dzwonami. Do kościoła prowadzą trzy wejścia – dwa od ulicy Komandosów i jedno od ulicy Słomianej. Przy południowym wejściu od ulicy Komandosów osadzony jest znak milenijny. Cały kościół osłonięty jest dachem o czterech płaszczyznach spadku. Kościół dzieli się na górny i dolny.

Kościół górny składa się z wielkiej Sali oraz zakrystii. W sali znajduje się ołtarz którego mensa wykonana jest z białego marmuru i układa się w kształt liścia dębu – znaku parafii. W centralnej części nastawy znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej. Pod figurą, w centralnej części ołtarza, mieści się tabernakulum. Na lewo od tabernakulum znajduje się paschał, a na prawo ambona. Po lewej stronie ołtarza stoi krzyż procesyjny wzorowany na pastorale Jana Pawła II. Na południowo-wschodniej ścianie wiszą obrazy stacji drogi krzyżowej. W północno-zachodniej części Sali znajduje się niewielka kaplica pw. Pana Jezusa Miłosiernego. Na prawo od kaplicy wiszą obrazy świętych: Wojciecha, Stanisława, Kazimierza, Maksymiliana, Brata Alberta Chmielowskiego, Jadwigi, Faustyny.

Kościół dolny składa się z dużej sali i dolnej kaplicy. Znajduje się tam niewielki ołtarz, drewniany krzyż na ścianie prezbiterium, obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tabernakulum, chrzcielnica.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]