Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej
w Warszawie
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa (Rembertów)

Adres

ul. Zielona

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie

Wezwanie

Matki Boskiej Zwycięskiej

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Zwycięskiejw Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Zwycięskiejw Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Zwycięskiejw Warszawie”
Ziemia52°15′08,8″N 21°10′08,7″E/52,252444 21,169083

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat rembertowski diecezji warszawsko-praskiej). Znajduje się w warszawskiej dzielnicy Rembertów, na osiedlu Nowy Rembertów.

Budowa świątyni według planów architektów: Wiesława Kononowicza i Stanisława Mizerskiego została rozpoczęta w lipcu 1939 roku, ale wybuch II wojny światowej przerwał prace, zostały one wznowiono dopiero w 1946 roku. Kamień węgielny został poświęcony przez kardynała Augusta Hlonda w dniu 1 czerwca 1947 roku. Kościół stanął w stanie surowym w 1952 roku dzięki staraniom księdza prałata Stanisława Skrzeszewskiego. W dniu 20 kwietnia 1952 roku arcybiskup Stefan Wyszyński odprawił pierwszą mszę świętą, poświęcił mury oraz pierwszy dzwon i nadał mu imię „Stefan”. Wyposażenie wnętrza powstało dzięki staraniom księdza prałata Józefa Urcusa. Kościół został konsekrowany przez biskupa Jerzego Modzelewskiego w 1978 roku. W 1995 roku dzięki staraniom księdza prałata Edwarda Żmijewskiego została ukończona wieża i w ten sposób projekt został zrealizowany do końca[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia Matki Bożej Zwycięskiej, Warszawa-Rembertów. Diecezja warszawsko-praska. [dostęp 2021-02-16].