Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zbarzewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
57 z 12.12.1932[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Zbarzewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zbarzewie

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie gminy Włoszakowice
Mapa konturowa gminy Włoszakowice, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa konturowa powiatu leszczyńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°52′29,7″N 16°22′35,6″E/51,874917 16,376556

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zbarzewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat święciechowski archidiecezji poznańskiej).

Jest to świątynia zbudowana w latach 1470-1473. W 2. połowie XVII wieku została dostawiona kruchta południowa. Budowla jest późnogotycka, murowana, orientowana, wzniesiona z cegły, na planie zbliżonym do kwadratu, z nieco węższym i niższym zamkniętym trójbocznie prezbiterium od strony wschodniej. Na południowej elewacji nawy znajduje się dostawiona kruchta na planie zbliżonym do kwadratu. Od strony północnej do prezbiterium przylega zakrystia. Korpus nawowy i prezbiterium w narożnikach są oszkarpowane. Elewacja zachodnia jest zwieńczona wysokim, trójkątnym szczytem z ostrołukowymi blendami w układzie schodkowym, oddzielonymi od siebie wysokimi sterczynami. Korpus nawowy i prezbiterium są nakryte dachami dwuspadowymi. Prostopadłościenna kruchta dostawiona od strony południowej do korpusu nawowego, wysokością sięgająca gzymsu wieńczącego nawy jest ozdobiona szczytem ze spływami i nakrywa ją dach dwuspadowy. Zakrystia umieszczona po stronie północnej prezbiterium jest nakryta dachem pulpitowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]