Przejdź do zawartości

Kościół Trójcy Świętej w Sosnowicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Trójcy Świętej
kl-V-Oa/229/56[1] z dnia 13.05.1957
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Sosnowica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Trójcy Świętej

Położenie na mapie gminy Sosnowica
Mapa konturowa gminy Sosnowica, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie powiatu parczewskiego
Mapa konturowa powiatu parczewskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Ziemia51°31′24,8″N 23°05′38,9″E/51,523556 23,094139

Kościół Trójcy Świętejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Parczew diecezji siedleckiej.

Budowa świątyni została ukończona w 1797 roku (zapewne w stanie surowym), Kościół został konsekrowany w 1804 roku. Budowla reprezentuje styl klasycystyczny z elementami późnego baroku. Kościół jest orientowany i składa się z jednej nawy. Nawa na planie prostokąta zwieńczona jest półkolistą apsydą (prezbiterium jest oddzielone podwyższeniem). Ściany są podzielone uproszczonymi pilastrami (pomiędzy nimi są umieszczone ołtarze), podtrzymującymi profilowany gzyms biegnący wokół płaskiego sufitu. Podobna dekoracja znajduje się na zewnątrz świątyni – elewacje są podzielone uproszczonymi pilastrami, wokół jest umieszczony gzyms wieńczący. Trójosiowa fasada ma dość złożoną budowę – nad pilastrami w wielkim porządku znajduje się fronton na planie trójkąta (w tympanonie jest umieszczone Oko Opatrzności w glorii), nad nim nieco odsunięty do tyłu mur attykowy z wysokim zakończeniem na planie prostokąta. Zakończenie jest nakryte schodkowo i ujęte jest w formie wolutowych spływów.

Dzwonnica

Wyposażenie wnętrza reprezentuje jednolity styl klasycystyczny i powstało pod koniec XVIII wieku, są to m.in. ołtarze murowane (pięć sztuk). W ołtarzu głównym (jednoosiowym, wklęsłym) znajduje się obraz Świętej Trójcy namalowany w 1795 roku przez Józefa Walla, w zwieńczeniu jest umieszczony przerwany tympanon z Okiem Opatrzności w glorii. Oko Opatrzności znajduje się także nad pozostałymi ołtarzami. W dwóch ołtarzach bocznych znajdują się obrazy, których autorem jest również Józef Wall – św. Józef z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem (1790 rok) oraz Matka Boża Różańcowa (1794 rok). Drewniane ambona i chrzcielnica reprezentują podobny motyw. Korpus ambony podparty jest postacią klęczącego anioła, nad nią jest umieszczony baldachim z wazonem. Chrzcielnica w formie klasycystycznej wazy jest podtrzymywana przez klęczącego anioła. Drewniane konfesjonały reprezentują styl późnobarokowy, ławki – rokokowy, organy - barok i klasycyzm. Do wyposażenia kościoła należy również m.in. klasycystyczna monstrancja wykonana w pracowni złotniczej w Warszawie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2015-11-26].
  2. Sosnowica kościół św. Trójcy. Lubelskie Klimaty. [dostęp 2015-11-26]. (pol.).