Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie
2483/Wlkp/A z dnia 11 marca 1931 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dębno nad Wartą

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie

Wezwanie

Wniebowzięcia NMP

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Nowe Miasto nad Wartą
Mapa konturowa gminy Nowe Miasto nad Wartą, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie”
Położenie na mapie powiatu średzkiego
Mapa konturowa powiatu średzkiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnie”
Ziemia52°05′59,567″N 17°28′50,394″E/52,099880 17,480665

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębnierzymskokatolicki kościół znajdujący się w Dębnie, w gminie Nowe Miasto nad Wartą na terenie archidiecezji poznańskiej. Pełni funkcję kościoła parafialnego dla wspólnoty parafialnej pod tym samym wezwaniem.

Historia budowy[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła

Pierwszy kościół w Dębnie został wzniesiony prawdopodobnie w XIII wieku. Była to świątynia drewniana znajdująca się w części miejscowości zwanej Godziębami. Z 1393 roku pochodzi dokument ówczesnego biskupa poznańskiego Dobrogosta nadający przywilej dębieńskiej świątyni.

W 1401 roku Maciej Kot herbu Doliwa otrzymał od biskupa poznańskiego zgodę na budowę nowego kościoła. Prace rozpoczął dopiero jego syn Wincenty Kot z Dębna, prymas Polski. Budowa murowanego kościoła w stylu gotyckim została ukończona po trzech latach. Z 1447 roku pochodzi dokument arcybiskupa gnieźnieńskiego zawierający w treści nadania dla dębieńskiego kościoła. W kościele znajduje się do dziś tablica gotycka z inskrypcją w języku łacińskim o treści: Kościół ten został wybudowany przez Wincentego Kota Arcybiskupa Gnieźnieńskiego i Prymasa roku Pańskiego 1447[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2014-10-03].
  2. Historia kościoła na stronie parafii Dębno. [dostęp 2014-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-23)].