Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dźwierznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A/408 z 30.04.1966[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Dźwierzno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dźwierznie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chełmża
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chełmża, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu toruńskiego
Mapa konturowa powiatu toruńskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°12′32,1″N 18°43′44,5″E/53,208917 18,729028

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dźwierznierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Chełmża diecezji toruńskiej).

Jest to świątynia wybudowana w stylu gotyckim około 1300 roku, następnie została przebudowana w XVII wieku (kruchta i wnętrze). W 1864 roku została dostawiona wieża. Budowla została wzniesiona z kamienia (jedynie szczyty i wieża wybudowano z cegły). Kościół składa się z jednej nawy, z prezbiterium zamkniętym ścianą prostą.

Wyposażenie wnętrza reprezentuje styl barokowy i powstało w XVIII wieku, renesansowy nagrobek Rafała Konopackiego pochodzi z 1589 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-03-12].
  2. Dźwierzno. Toruński serwis turystyczny. [dostęp 2023-03-13]. (pol.).