Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A/315 z 2.05.1966[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Gostkowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Łysomice
Mapa konturowa gminy Łysomice, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu toruńskiego
Mapa konturowa powiatu toruńskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°05′59,6″N 18°41′19,9″E/53,099889 18,688861

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Chełmża diecezji toruńskiej).

Budowla reprezentuje styl gotycki. Jest jednym z najstarszych wiejskich kościołów na Ziemi Chełmińskiej. Wybudowano go na przełomie XIII i XIV wieku, w XVI wieku świątynia została przebudowana według tradycji dzięki staraniem Czemów. Gruntownie obiekt został wyremontowany w 1842 roku, następnie rozbudowany w 1925 roku o neogotycką wieżę. Świątynia została wzniesiona z kamienia i cegły, jest jednonawowa, z prezbiterium zamkniętym ścianą prostą. Wnętrze nakrywa drewniany strop. Wyposażenie reprezentuje styl barokowy i rokokowy i powstało w XVII i XVIII wieku. Rzeźby w stylu gotyckim, powstały od XIV do początku XVI wieku, należą do nich m.in. grupa Ukrzyżowania z około 1330 roku. Płyta nagrobna Feliksa Czemy Kamińskiego pochodzi z 1583 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-03-16].
  2. Gostkowo. Toruński serwis turystyczny. [dostęp 2023-03-16]. (pol.).