Kościół Wszystkich Świętych w Brusach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wszystkich Świętych w Brusach
A-1220 z dnia 3.07.2001 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Wszystkich Świętych w Brusach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Brusy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wszystkich Świętych w Brusach

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Położenie na mapie Brus
Mapa konturowa Brus, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Brusach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Brusach”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Brusach”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Brusach”
Położenie na mapie gminy Brusy
Mapa konturowa gminy Brusy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Brusach”
Ziemia53°53′11,2200″N 17°43′06,0240″E/53,886450 17,718340

Kościół Wszystkich Świętych w Brusachrzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Brusy, w województwie pomorskim. Mieści się przy ulicy Kościelnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Monumentalna budowla została wybudowana w latach 1876-1879. Budowę rozpoczął ówczesny Proboszcz Ksiądz Augustyn Wika-Czarnowski.

Budowa i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

Kościół został zaprojektowany przez Adolfa Dankerta z Brandenburga jako budowla neoromańska i posiada trzy nawy. Świątynia charakteryzuje się dwiema zblokowanymi strzelistymi wieżami. Posiada duże wymiary – 60,9 m długości, 26 m szerokości i 12 m wysokości. W nawie południowej umieszczony jest ciekawy ołtarz „bracki” z XVII wieku, wykonany w stylu barokowym, pochodzi on z poprzedniej drewnianej świątyni. W jego centrum umieszczony jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVIII wieku, zasłonięty innym obrazem przedstawiającym Maryję jako Królową Wszystkich Świętych.

Na chórze o dwóch kondygnacjach umieszczone są organy firmy Zauera z Frankfurtu nad Odrą, zamontowane w 1880 roku.

Ołtarz główny, wykonany przez Juliusza Zindlera z Chojnic, kupiony w 1883 roku został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Obecny ołtarz główny został wykonany w 1950 roku według projektu artysty malarza Władysława Drapiewskiego z Pelplina, który również namalował obraz Chrystusa Króla.

W nawie północnej umieszczony jest krucyfiks z XVIII wieku, pochodzący z poprzedniej budowli. Chrzcielnica, ambona, droga krzyżowa i dwa konfesjonały, które są arcydziełami sztuki snycerskiej „szkoły monachijskiej” zostały wykonane w drugiej połowie XIX wieku.

W 1990 roku kościół został wzbogacony o trzy nowe ołtarze: Matki Bożej Częstochowskiej, Miłosierdzia Bożego i Świętego Huberta. Od 1999 roku bryła zewnętrzna świątyni jest iluminowana.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]