Kościół Zesłania Ducha Świętego w Nowej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Zesłania Ducha Świętego
A-449 z dnia 8.10.1977[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowa Góra

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Zesłania Ducha Świętego

Wezwanie

Zesłania Ducha Świętego

Wspomnienie liturgiczne

50. dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa

Położenie na mapie gminy Krzeszowice
Mapa konturowa gminy Krzeszowice, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Zesłania Ducha Świętego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Zesłania Ducha Świętego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Zesłania Ducha Świętego”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Zesłania Ducha Świętego”
Ziemia50°10′24,9″N 19°35′37,9″E/50,173583 19,593861

Kościół Zesłania Ducha Świętegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Krzeszowice archidiecezji krakowskiej.

Wnętrze kościoła

Świątynia została wzniesiona w latach 1885–1896 z fundacji Artura Potockiego i jego matki Katarzyny z Branickich Potockiej na miejscu wcześniejszego kościoła, zniszczonego przez pożar w nocy z 19 na 20 października 1875 roku. Kamień węgielny został poświęcony w dniu 10 października 1886 roku. kościół został konsekrowany w dniu 11 września 1896 roku przez biskupa Jana Puzynę, ordynariusza krakowskiego.

Jest to budowla reprezentująca styl „przejściowy” (elementy neoromańskie i neogotyckie). Świątynia jest murowana i wzniesiona z cegły. Kościół jest orientowany, i odchylony ku stronie północnej. Świątynia posiada trzy nawy, jest pseudobazyliką, nie posiadającą transeptu. Prezbiterium posiada jedno przęsło i zamknięte jest pięcioma bokami ośmiokąta; przy nim znajduje się zakrystia (od strony południowej) i składzik (od strony północnej). Zamknięcie prezbiterium jest otoczone na zewnątrz arkadowym ogrojcem. Korpus posiada cztery przęsła i poprzedza go partia wieżowa. W jej obrębie znajduje się kaplica św. Barbary (dojście z nawy południowej), kruchta i klatka schodowa (od strony północnej). Empora organowa znajduje się od strony zachodniej (jest umieszczona w partii wieżowej i nad ostatnim przęsłem nawy środkowej). Sklepienia są krzyżowe i oddzielone od siebie gurtami. Okna prostokątne są zamknięte półkoliście, rozeta znajduje się na osi fasady; we wszystkich znajdują się witraże. W prezbiterium są umieszczone współczesne malowidła ścienne (znajdują się w niszach nad wejściami do zakrystii i składziku) oraz imitujące je monochromatyczne obrazy przedstawiające świętych i Chrystusa, znajdujące się w dolnych, ślepo zakończonych częściach okien. Świątynia posiada skromne, głównie współczesne wyposażenie wnętrza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-12-16].
  2. Kościół parafialny pw. Zesłania Ducha Świętego w Nowej Górze. Corpus Vitrearum Polska. [dostęp 2017-12-16]. (pol.).