Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Landwarowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia
Ilustracja
Państwo

 Litwa

Miejscowość

Landwarów

Adres

Pietų g. 28

Wyznanie

katolickie

Kościół

Kościół łaciński

archidiecezja

wileńska

Wezwanie

Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia54°38′29,91″N 25°02′54,47″E/54,641642 25,048464
Strona internetowa

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Landwarowiekatolicki kościół w Landwarowie, (Litwa).

Właściciel majątku, Władysław Tyszkiewicz, starał się o pozwolenie na budowę kościoła już w 1897, jednak bezskutecznie. Zgodę na budowę świątyni wydano dopiero w 1905. Miejscowa ludność w ciągu 10 dni wzniosła prowizoryczny budynek, a zaprojektowanie kościoła powierzono Orsino Bongiemu i Arrigo Boito, zamawiając kościół mający być repliką mediolańskiego kościoła Santa Maria delle Grazie.

Budowę rozpoczęto w 1910, lecz z powodu trudnej sytuacji politycznej i finansowej zmieniono plany i kościół zbudowano według projektu Stefana Narębskiego. Pierwszy etap budowy zakończono poświęceniem kościoła w 1926[1].

W latach 1927-1934 wykonywano drobne prace oraz wybudowano wysoką wieżę. Po śmierci Władysława Tyszkiewicza przy kościele wybudowano kaplicę grobową. W 1942 rozpoczęto ozdabianie ścian wewnątrz kościoła. Zastosowano polichromie, freski oraz sgraffito. Kierownikiem artystycznym tych prac był Jerzy Hoppen. W 1955 kościół został konsekrowany przez Kazimierasa Paltarokasa[1].

Neoromańska świątynia, wzorowana na mediolańskim kościele Santa Maria delle Grazie jest bazyliką o trzech nawach, na planie zbliżonym do kwadratu, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, zbudowaną z żółtoczerwonych cegieł.

Elewacje ozdobione są lizenami, rozetowymi oknami oraz fryzem arkadowym. Na fasadzie znajdują się trzy portale w obramowaniach z bloków jasnego kamienia.

Ściany budynku wzmocnione są szkarpami. Do korpusu kościoła, w tylnej części, przylega bardzo wysoka, czworoboczna wieża.

W 2004 w kościele zamontowano nowe organy, które ufundowała Teresa Żylis-Gara, pochodząca z Landwarowa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Historia parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Landwarowie (pol.). Parafia Zwiastowania NMP w Landwarowie. [dostęp 2016-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-08)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzegorz Rąkowski: Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Litwie. Warszawa: Burchard Edition, 1999-10-16. ISBN 83-87654-07-8.
  • Historia parafii – p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Landwarowie (pol.). Parafia Zwiastowania NMP w Landwarowie. [dostęp 2016-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-08)].
  • Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Landwarowie pod Wilnem / Małgorzata Maksymiuk ; Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą. - Warszawa ; Poznań : MKiDN : Bogucki Wydaw. Naukowe, 2000.