Przejdź do zawartości

Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Pocieszenia
Zabytek: nr rej. A-254 z 26.06.1985[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wierzchosławice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Pocieszenia

Wezwanie

Matki Bożej Pocieszenia

Wspomnienie liturgiczne

pierwsza niedziela września

Położenie na mapie gminy Wierzchosławice
Mapa konturowa gminy Wierzchosławice, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia”
Położenie na mapie powiatu tarnowskiego
Mapa konturowa powiatu tarnowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia”
Ziemia50°01′10,0″N 20°51′31,7″E/50,019444 20,858806

Kościół Matki Bożej Pocieszeniarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Wojnicz diecezji tarnowskiej).

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1811−18 i ufundowana przez księcia Eustachego Sanguszkę, właściciela wsi, konsekrowana została przez biskupa tarnowskiego Grzegorza Tomasza Zieglera w 1825 roku.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla klasycystyczna z elementami stylu barokowego. Świątynia jest murowana, wybudowana z cegły i otynkowana. Posiada jedna nawę, z węższym prezbiterium, zamkniętym półkoliście, otoczonym dobudówkami w kształcie obejścia. Na zewnątrz boczne elewacje są rozczłonkowane lizenami. Fasada zachodnia posiada podziały pilastrowe i jest zwieńczona trójkątnym, spłaszczonym przyczółkiem, nad którym mieści się attyka podzielona na dwie strefy, rozczłonkowana pilastrami i arkadkami w osi centralnej. Nad szczytem, z dachu wyrasta drewniana wieżyczka, nakryta baniastym dachem hełmowym.

Nawę i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe, dobudówki nakryte są dachem pulpitowym. Wnętrze jest rozczłonkowane zwielokrotnionymi filarami przyściennymi i nakrywa je sklepienie żaglaste oparte na gurtach. Chór muzyczny jest podparty trzema arkadami. Dobudówki są nakryte sklepieniem krzyżowym. Okna są zamknięte półkoliście. Portal główny jest ozdobiony fryzem, na którym widnieje data budowy i jest zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. Polichromia o charakterze figuralnym i ornamentalnym powstała w 1929 roku i jest dziełem Kazimierza Polityńskiego.

Wnętrze

[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny w stylu neobarokowym pochodzi z 2. połowy XIX wieku, w polu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowany w XIX wieku, po bokach są umieszczone rzeźby: Świętych Jana Ewangelisty i Józefa oraz aniołów, retabulum jest otoczone oknem z witrażem, na którym widnieje Serce Pana Jezusa.

Ołtarze boczne, dwa przy tęczy w stylu neobarokowym powstały w 2. połowie XIX wieku, w nich są umieszczone obrazy współczesne ołtarzom:

  • Lewy posiada obraz Matki Bożej Różańcowej ze świętymi Dominikiem i Katarzyną Sieneńską;
  • Prawy posiada obraz św. Antoniego;
  • Trzeci ołtarz jest umieszczony w nawie i reprezentuje styl neogotycko-neobarokowy, powstał w 2. połowie XIX wieku i posiada formę tryptyku z obrazem Piety w polu centralnym i scenami z życia Chrystusa na skrzydłach; na awersach znajdują się następujące sceny:
  1. Ofiarowanie w świątyni;
  2. Ucieczka do Egiptu;
  3. Ogrójec;
  4. Wypędzenie przekupniów ze świątyni;

Na rewersach widnieją takie sceny jak:

  1. Chrystus Zmartwychwstały;
  2. św. Maria Magdalena.

Do wyposażenia świątyni należą również rzeźby:

  • Krucyfiksy wykonane na początku XIX wieku;
  • „Chrystus Zmartwychwstały", powstały na początku XIX wieku;
  • „Chrystus Frasobliwy", wierna kopia wykonana w 1966 roku rzeźby późnogotyckiej, umieszczonej aktualnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Ambona powstała w 1904 roku. Kościół posiada dwa konfesjonały w stylu neobarokowym oraz ławy. Organy powstały w 1926 roku i zostały wykonane przez firmę Rieger-Jaegerndorf, następnie zostały rozbudowane w 1992 roku przez Kazimierza Plewę z Nowego Sącza. Chrzcielnica została wykonana z drewna[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2020-01-28].
  2. Wierzchosławice, kościół Matki Boskiej Pocieszenia. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2020-01-28]. (pol.).