Przejdź do zawartości

Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu-Zabełczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
w Nowym Sączu-Zabełczu
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowy Sącz

Adres

ul. Myśliwska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu-Zabełczu

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Wspomnienie liturgiczne

26 sierpnia

Położenie na mapie Nowego Sącza
Mapa konturowa Nowego Sącza, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiejw Nowym Sączu-Zabełczu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiejw Nowym Sączu-Zabełczu”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiejw Nowym Sączu-Zabełczu”
Ziemia49°38′52,8″N 20°41′28,9″E/49,648000 20,691361

Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu-Zabełczurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Nowy Sącz Centrum diecezji tarnowskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1989-1996 według projektu Pawła Dygonia. Kamień węgielny, poświęcony w dniu 10 czerwca 1987 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Tarnowie, został wmurowany w dniu 19 maja 1991 roku przez biskupa Józefa Życińskiego. Z kolei kościół został poświęcony w dniu 26 maja 1996 roku przez biskupa Władysława Bobowskiego. Budowla została konsekrowana w dniu 25 września 2005 roku przez biskupa Wiktora Skworca. Wnętrze zaprojektował ksiądz Władysław Szczebak, natomiast wykonał Jacek Kucaba. Polichromia została wykonana przez Marka Niedojadłę. Witraże to projekt Bogusława Szpechta i wykonała je Pracownia Witraży Anny i Ireneusza Zarzyckich[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

.