Koalicja (Australia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy bloku politycznego w Australii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Australia
Godło Australii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Australii

Koalicja (the Coalition) - blok partii centroprawicowych działających w Australii, współpracujących ze sobą bardzo blisko zarówno w czasie sprawowania władzy (tworzą wówczas stałą koalicję rządową), jak i pozostając w opozycji. Najsilniejszą spośród nich jest Liberalna Partia Australii.

Historia i skład[edytuj | edytuj kod]

Za początek istnienia Koalicji uważa się rok 1922, kiedy to ówczesne Nacjonalistyczna Partia Australii i Partia Wiejska zawarły porozumienie, dzięki któremu powstał gabinet kierowany przez Stanleya Bruce'a. Po serii przekształceń na australijskiej prawicy, w latach 40. dominującą partią Koalicji stała się Liberalna Partia Australii (LPA). W latach 70. Partia Wiejska przekształciła się w Narodową Partię Australii (NPA). Oprócz tych dwóch głównych ugrupowań, w skład Koalicji wchodzą dwie partie regionalne, które powstały z fuzji lokalnych struktur LPA i NPA. Są to Liberal National Party of Queensland w stanie Queensland i Country Liberal Party w Terytorium Północnym.

Funkcjonowanie[edytuj | edytuj kod]

W wyborach do federalnej Izby Reprezentantów partie wchodzące w skład Koalicji startują niezależnie, lecz nie wystawiają kandydatów przeciwko sobie w jednomandatowych okręgach wyborczych. W wyborach do Senatu tworzą wspólne listy. Ich współpraca rozciąga się również na poziom stanów i terytoriów. Będąc u władzy, LPA obsadza zwykle stanowisko premiera federalnego lub stanowego, a NPA jego zastępcy. Gdy pozostają w opozycji, lider LPA jest zwykle równocześnie liderem opozycji. Zasady te nie dotyczą stanu Queensland i Terytorium Północnego, gdzie Koalicję reprezentują należące do niej partie regionalne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]