Sąd Najwyższy (Australia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sąd Najwyższy
High Court of Australia
Ilustracja
Siedziba Sądu Najwyższego w Canberze
Obszar właściwości

Związek Australijski

Podstawa prawna

Konstytucja

Organizacja wewnętrzna
Skład

7 sędziów (w tym prezes)

Przewodniczy

Prezes Sądu Najwyższego

Funkcjonowanie
Okres funkcjonowania

od 1903

Siedziba

Canberra

Język urzędowy

angielski

Strona internetowa
Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Federalny Sąd Najwyższy, Wysoki Sąd (ang. High Court of Australia) – sąd najwyższej instancji w Związku Australijskim. Mieści się w Canberze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzenie Federalnego Sądu Najwyższego przewidywał artykuł 71. Ustawy Konstytucyjnej Związku Australijskiego z 1900[1]. Sąd został ustanowiony na podstawie Judiciary Act z 25 sierpnia 1903[2].

Pierwsze posiedzenie Sądu Najwyższego Australii miało miejsce 6 października 1903 w Melbourne[3].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

W skład Sądu Najwyższego wchodzi nie mniej niż 3 sędziów, oficjalnie mianowanych przez gubernatora generalnego Australii, w tym Prezes Sądu Najwyższego[1]. Dokładną liczbę sędziów określa Parlament. Sędziowie powoływani są na kadencje kończące się z momentem osiągnięcia przez nich 70 lat[1].

Prezes Sądu Najwyższego może zrzec się urzędu dostarczając własnoręcznie sporządzone oświadczenie Gubernatorowi Generalnemu[1].

Od 30 stycznia 2017 Prezeską Sądu Najwyższego jest Susan Kiefel[4]. A sędziami: Virginia Bell, Stephen Gageler, Patrick Keane, Geoffrey Nettle, Michelle Gordon i James Edelman[4].

Kompetencje[edytuj | edytuj kod]

Sąd Najwyższy zajmuje najwyższą pozycję w hierarchii sądów w Australii i jest ostatnią instancją odwoławczą[1]. Ma on prawo do dokonywania sądowej kontroli konstytucyjności prawa, stanowionego zarówno na szczeblu federalnym przez Parlament Australii, jak i na szczeblu stanowym przez Parlamenty Stanowe[1]. Do zadań Sądu Najwyższego należy także stosowanie i dokonywanie wykładni przepisów Konstytucji oraz rozpatrywanie kasacji od decyzji sądów federalnych, stanowych i terytorialnych[1].

Jurysdykcji Sądu Najwyższego Australii podlegają dwie główne kategorie spraw. Po pierwsze rozstrzyga sprawy wniesione bezpośrednio do Wysokiego Sądu, sprawy wymagające interpretacji przepisów Konstytucji oraz sprawy o szczególnym znaczeniu publicznym i sprawy, w których odstępuje od swoich wcześniejszych decyzji, po drugie rozpatruje odwołania od decyzji innych sądów[1].

Rozstrzygnięcia Federalnego Sądu Najwyższego są wiążące dla wszystkich australijskich sądów, włącznie ze stanowymi i terytorialnymi Sądami Najwyższymi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Konstytucja Związku Australijskiego, 1 stycznia 1901, Rozdział 3 [dostęp 2020-11-24].
  2. Judiciary Act 1903 [online], www.legislation.gov.au [dostęp 2020-11-24] (ang.).
  3. The First High Court [online], Australian Constitution Centre [dostęp 2020-11-24] (ang.).
  4. a b High Court of Australia [online], www.hcourt.gov.au [dostęp 2020-11-24] (ang.).