Kociołek (jezioro koło wsi Czarny Piec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kociołek
Kuchnia
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 12,4 ha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kociołek
Kociołek
Ziemia53°31′56″N 20°36′31″E/53,532222 20,608611

Kociołek[1] (Kuchnia) – jezioro w Polsce, położone na Pojezierzu Olsztyńskim, na zachód od wsi Jedwabno w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno, na Pojezierzu Olsztyńskim.

Jezioro typu linowo-szczupakowego[potrzebny przypis] Jezioro otwarte, wypływa z niego struga, która następnie wpływa do rzeki Czarna

Grupa jezior[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedno z jezior usytuowanych na zachodniej granicy powiatu w dwóch równoległych rynnach ciągnących się z północy na południe. W jednej z nich jest Jezioro Dłużek, w drugiej jeziora Łabuny Wielkie, Łabuny Małe, Czarne, Przyjamy, Kwiatkowo i Kociołek. Za wyjątniem małych leśnych oczek, wszystkie jeziora są odpływowe i znajdują się w zlewni rzeki Czarnej, która jest dopływem Omulwi. W okolicy tej grupy przebiega droga krajowa nr 58, która m.in. łączy Szczytno i Nidzicę, natomiast wzdłuż jezior, z południa na północ, ciągną się drogi gruntowe. Wszystkie jeziora położone są w lesie.

Opis jeziora[edytuj | edytuj kod]

Jeziorko położone w lesie, na południu od Jeziora Przyjamy. Małe, o nieregularnym kształcie.

Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 58 w stronę Nidzicy, następnie po 1 km od wsi Dłużek w lewo, w drogę gruntową za Jeziorem Przyjamy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.