Kociołek (jezioro koło wsi Rekownica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kociołek
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 0,05 km²
Hydrologia
Rodzaj jeziora wytopiskowe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kociołek
Kociołek
Ziemia53°28′50″N 20°50′04″E/53,480556 20,834444

Kociołekjezioro w Polsce, położone na południowy wschód od wsi Jedwabno w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno.

Opis jeziora[edytuj | edytuj kod]

Owalne, hydrologicznie zamknięte jeziorko położone wśród lasów, blisko Głęboczka. Brzeg wschodni i południowy płaskie, las jest na nich podmokły. Inne brzegi pagórkowate. Kociołek jest jeziorem wytopiskowym, o stosunkowo czystej wodzie. Jest dość głęboki.

Najbliższa miejscowość to Piduń. Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 58 w stronę Nidzicy, następnie w miejscowości Narty, drogą gruntową w lewo. Droga nazywana jest Szeroką Drogą. Można też dojechać wyłącznie drogami utwardzonymi, wtedy krajową nr 58, a w Jedwabnie w drogę wojewódzką nr 508. Od Rekownicy drogą gruntową prowadzącą między jeziorami Klimek i Głęboczek

Piduń-Rekownica[edytuj | edytuj kod]

Jezioro leży obok grupy jezior zgrupowanych w okolicy wsi Rekownica - Piduń. Grupa tych jezior jest wzajemnie połączona i tworzy strugę Rekownica, która jest lewym dopływem Omulwi. Jeziora leżą przy drodze wojewódzkiej nr 508, łączącej Jedwabno i Wielbark. Grupa tych jezior znajduje się w odległości ok. 12 km od Szczytna, licząc w linii prostej. Opisywane jezioro jednak się z nimi nie łączy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]