Koczkodan sowiolicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koczkodan sowiolicy
Cercopithecus lomamiensis[1]
Hart, Detwiler, Gilbert, Burrell, Fuller, Emetshu, T. Hart, Vosper, Sargis & Tosi, 2012
Koczkodan sowiolicy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd wyższe naczelne
Nadrodzina koczkodanowce
Rodzina koczkodanowate
Podrodzina koczkodany
Rodzaj koczkodan
Gatunek koczkodan sowiolicy
Zasięg występowania
Mapa występowania
Mapa zasięgu

C. lomamiensis (mapa z prawej)
i siostrzanego gatunku C. hamlyni (z lewej)

Koczkodan sowiolicy[2] (Cercopithecus lomamiensis) – gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych (Cercopithecidae) odkryty w basenie rzeki Loami w Kongo w 2007 roku. Odkrycie zostało potwierdzone i opublikowane w sierpniu 2012 roku na łamach czasopisma PLOS ONE. Jest to drugi gatunek afrykańskich małp odkryty na przestrzeni ostatnich 28 lat[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Najbliższym gatunkiem C. lomamiensis w obrębie rodzaju Cercopithecus jest Cercopithecus hamlyni. Zarówno jednak w świetle badań molekularnych, jak i porównawczych morfologicznych obydwa gatunki różnią się wyraźnie. Oba są też odizolowane od siebie rzeką Lomami i Lualaba (górny odcinek rzeki Kongo). Epitet gatunkowy lomamiensis wywodzi się od nazwy rzeki Lomami. Lokalne nazwy stosowane dla C. lomamiensis to „lesula” (jęz.: kingengele, kilanga, kimbole), „kifula” (kinyamituku), „tou” (tetela)[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Umaszczenie koczkodana sowiolicego jest zróżnicowane. Na grzbiecie sierść ma barwę bursztynową, w górnej części brzucha płową, grzywa w kolorze siwym, nogi i dolna część brzucha są czarne. Twarz blada, szczególnie w porównaniu do osobników siostrzanego koczkodana sowiogłowego[3].

Wymiary morfologiczne C. lomamiensis
(Hart et al., 2012)[3]
Cecha samce (dorosłe)
przedział
młode samice
przedział
długość ciała z głową (cm)
125
87–110
długość ogona (cm)
65–78
47–62,5
długość tylej łapy (cm)
14–16,5
13,4–13,5
długość ucha (cm)
3,4–4
2,8–4,2
masa ciała (kg)
4–7,1
3,5–4

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Występowanie gatunku jest ograniczone do obszaru o powierzchni 17 tys. km² w środkowej części Kongo między środkowym biegiem rzeki Lomami, a górnym biegiem rzeki Tshuapa. W regionie tym naukowcy stwierdzili dużą różnorodność człekokształtnych naczelnych, w tym trzech gatunków, które są charakterystyczne dla tego obszaru. Koczkodan sowiolicy występują na wysokości 400 do 715 m n.p.m.[3]

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Na koczkodana sowiolicego poluje lampart i wojownik wspaniały z rodziny jastrzębiowatych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cercopithecus lomamiensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 44. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. a b c d e f Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać John A. Hart i inni, Lesula: A New Species of Cercopithecus Monkey Endemic to the Democratic Republic of Congo and Implications for Conservation of Congo’s Central Basin, „PLOS ONE”, 7, 9, 2012, DOI10.1371/journal.pone.0044271.