Przejdź do zawartości

Kolegiata Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolegiata Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Skierniewicach
kościół parafialny
kolegiata
Państwo

 Polska

Miejscowość

Skierniewice

Adres

ul. Kard. S. Wyszyńskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wspomnienie liturgiczne

uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Najświętszego Serca Pana Jezusaw Skierniewicach”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Najświętszego Serca Pana Jezusaw Skierniewicach”
Położenie na mapie Skierniewic
Mapa konturowa Skierniewic, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Najświętszego Serca Pana Jezusaw Skierniewicach”
Ziemia51°58′24,6″N 20°08′35,9″E/51,973500 20,143306

Kolegiata Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicachrzymskokatolickie: kościół parafialny i kolegiata należące do dekanatu Skierniewice – Najświętszego Serca Pana Jezusa diecezji łowickiej. Znajduje się w skierniewickiej dzielnicy Widok.

W 1982 roku uzyskano pozwolenie na budowę świątyni. W 1985 roku arcybiskup metropolita warszawsko-gnieźnieński kardynał Józef Glemp, prymas Polski, dekretem z dnia 1 czerwca 1985 roku erygował nową parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwszym organizatorem, a następnie proboszczem parafii został mianowany ksiądz kanonik Bolesław Stokłosa. Wznoszenie murów świątyni trwało długo. 17 marca 2002 roku zostały poświęcone cztery dzwony: „Jezus Chrystus”, „Jan Paweł II”, „Alojzy” i „Małgorzata Maria”. 21 czerwca 2003 roku biskup łowicki Alojzy Orszulik SAC konsekrował kościół i nadał mu tytuł kolegiaty, powołując przy nim Skierniewicką Kapitułę Kolegiacką. Nominacje dziewięciu kanoników Kapituły Skierniewickiej zostały przedstawione 18 października, natomiast uroczysta instalacja kanoników odbyła się 2 listopada 2003 roku, w czasie mszy świętej odprawionej pod przewodnictwem biskupa łowickiego.

W świątyni znajdują się dwie kaplice: Matki Bożej Częstochowskiej i Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Ta druga została poświęcona przez biskupa łowickiego Andrzeja Dziubę i oddana do użytku 16 X 2008 r. Jest ona wotum dziękczynnym i pamiątką I Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Na ścianie ołtarzowej góruje obraz Jezusa, trzymającego lewą dłoń na sercu. Wyrazem pamięci o zamordowanych na Syberii Polakach jest tablica na ścianie kościoła; druga, na filarze, poświęcona jest wydarzeniom w parafii. Szczególną chlubą są 33-głosowe organy elektroniczno-pneumatyczne, zbudowane w 1956 r. przez firmę Klais z Bonn[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach. Diecezja łowicka. [dostęp 2021-06-24].