Kolegium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolegium (łac. collegium, grupa równouprawnionych osób) – nazwa szkoły dla młodzieży z domów najczęściej szlacheckich, połączona z internatem (bursą, konwiktem).

W średniowieczu był to zakład związany z uniwersytetem, od XVI wieku szkoła średnia prowadzona najczęściej przez zakonników (zakony jezuitów, pijarów) lub zgromadzenie kanoników.

Kolegium mieściło się w obszernych, niekiedy wieloskrzydłowych budynkach (zwykle kilkukondygnacyjnych) z dziedzińcem, zawierających sale do nauki i odpoczynku, kaplicę i bursę. Szczególnie charakterystyczne pod względem architektonicznym są gotyckie kolegia angielskie, niektóre użytkowane do dzisiaj (w Oksfordzie, Cambridge).

Obecnie, pod wpływem anglosaskiego nazewnictwa (college), mianem kolegium określa się wydział wchodzący w skład uniwersytetu o nieuniwersyteckim profilu kształcenia (collegium medicum), szkołę (wydział) wchodzącą w skład uniwersytetu (lub pod jego patronatem), w której kształcenie odbywa się na poziomie licencjatu (kolegia nauczycielskie) lub samodzielną placówkę szkolnictwa wyższego (Kolegium Europejskie).

Kolegium to także budynek mieszkalny (bursa) dla studentów i profesorów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]