Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liczba głosów elektorskich przypadających na poszczególne stany
Stany Zjednoczone
Godło USA
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Stanów Zjednoczonych

Wikiprojekt Polityka

Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych (ang. United States Electoral College) – konstytucyjny organ państwowy, który co cztery lata dokonuje wyboru amerykańskiego prezydenta i wiceprezydenta. Liczba elektorów – (od 1964) 538 – jest równa liczbie kongresmenów po dodaniu (od 1964) trzech przedstawicieli Dystryktu Kolumbii. Liczba elektorów, jaką wystawia dany stan równa się liczbie kongresmenów, którzy reprezentują go w dwuizbowym parlamencie USA. W Senacie każdy stan reprezentuje po dwóch senatorów. Liczba reprezentantów w Izbie Reprezentantów jest zależna od liczby obywateli danego stanu. Najsłabiej zaludnionym przypada po jednym. Najliczniej zamieszkałej Kalifornii pięćdziesiąt trzy. Dlatego Kalifornia ma pięćdziesięciu pięciu elektorów, a najsłabiej zaludnione stany po trzech. Dystrykt Kolumbii, który nie jest stanem, ni częścią żadnego stanu wybiera tylu elektorów ilu mógłby, gdyby był stanem - trzech. Tu warto podkreślić, że Dystrykt Kolumbii nie ma reprezentacji w parlamencie federalnym.

Na elektora nie może być wybrany senator, reprezentant ani żadna osoba sprawująca w imieniu Stanów Zjednoczonych jakikolwiek urząd powierniczy lub odpłatny. Co warte odnotowania, elektorzy spotykają się jedynie w stanowych parlamentach i swoje głosy wysyłają do urzędującego Przewodniczącego Senatu USA, który na wspólnym posiedzeniu obu izb Kongresu dokonuje otwarcia kopert i zlicza głosy.

Historia[edytuj]

Liczby podają ilu członków kolegium elektorów wybierały poszczególne stany CSA. We wszystkich wygrał Jefferson Davis

.

Krótko istniejące Skonfederowane Stany Ameryki również wybierały prezydenta poprzez Kolegium Elektorów. Miało to miejsce tylko raz w 1861 r.

Podstawa prawna[edytuj]

Kolegium Elektorów zostało ustanowione na mocy II Artykułu Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Procedura wyboru prezydenta i wiceprezydenta została uszczegółowiona i nieco zmodyfikowana po wejściu w życie 12. poprawki w 1804. Prawo głosu mieszkańcom Dystryktu Kolumbii przyznano dopiero na mocy 23. poprawki w 1961.

Liczba elektorów[edytuj]

Stan Liczba głosów
Alabama 9
Alaska 3
Arizona 10
Arkansas 6
Connecticut 7
Dakota Południowa 3
Dakota Północna 3
Delaware 3
Dystrykt Kolumbii 3
Floryda 27
Georgia 15
Hawaje 4
Idaho 4
Illinois 21
Indiana 11
Iowa 7
Kalifornia 55
Kansas 6
Karolina Południowa 8
Karolina Północna 15
Kentucky 8
Kolorado 9
Luizjana 9
Maine 4
Maryland 10
Massachusetts 12
Michigan 17
Minnesota 10
Missisipi 6
Missouri 11
Montana 3
Nebraska 5
Nevada 5
New Hampshire 4
New Jersey 15
Nowy Jork 31
Nowy Meksyk 5
Ohio 20
Oklahoma 7
Oregon 7
Pensylwania 21
Rhode Island 4
Teksas 34
Tennessee 11
Utah 5
Vermont 3
Waszyngton 11
Wirginia 13
Wirginia Zachodnia 5
Wisconsin 10
Wyoming 3

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]