Kolegium Europejskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kolegium Europejskie
College of Europe
Collège d'Europe
Data założenia 1949
Państwo  Belgia
Adres Brugia
Państwo  Polska
Adres Warszawa
Liczba studentów 420 osób (podyplomowe) / rok
Rektor prof. Paul Demaret
Położenie na mapie Flandrii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Flandrii Zachodniej
Kolegium Europejskie
Kolegium Europejskie
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Kolegium Europejskie
Kolegium Europejskie
Ziemia 51,20607°N 3,22599°E/51,206069 3,225994
Strona internetowa
Ten artykuł dotyczy uczelni założonej w 1949 roku. Zobacz też: Kolegium Europejskie im. Jana Pawła II w Gnieźnie oraz Kolegium Europejskie w Krakowie – zespół szkół.

Kolegium Europejskie – College of Europe, Collège d'Europe; jest elitarną uczelnią wyższą prowadzącą podyplomowe studia europejskie oraz badania naukowe z tej dziedziny. Zostało utworzone na wzór francuskiej École nationale d'administration, aby kształcić najwyższe europejskie władze. Uczelnia posiada dwa campusy: w Brugii (Belgia) od 1949 roku i Natolinie (w południowej cz. Warszawy) od 1991 roku.

Założone w 1949 roku Kolegium jest najstarszą na świecie instytucją poświęconą studiom nad integracją europejską. Pomysł jego powołania powstał podczas Kongresu Haskiego w 1948 roku, kiedy to państwa z całego kontynentu, powołując Radę Europy utworzyły na wniosek Salvadora de Madariagi Kolegium, w którym młodzi absolwenci z różnych krajów mogliby wspólnie mieszkać i studiować. Pośród absolwentów uczelni można znaleźć Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Ministrów Spraw Zagranicznych czy zastępcę Sekretarza Generalnego ONZ.

Studia w Kolegium[edytuj]

Językami roboczymi są angielski i francuski. Każdego roku około 400 studentom z ok. 50 krajów przyznawany jest tytuł magisterski Master of Arts in European Studies (w przypadku studiów prawniczych jest to LL.M. - Master of Laws in European Law) w Brugii oraz Master of Arts in Advanced European Studies w Natolinie.

Kampus w Belgii jest usytuowany na starym mieście Brugii, kampus warszawski to historyczny zespół pałacowo-parkowy w Natolinie - ok. 30 minut od centrum miasta.

Zajęcia odbywają się od września do końca czerwca. Studenci są zobowiązani do zaliczenia egzaminów ustnych i pisemnych na zakończenie każdego semestru oraz przedstawienia pracy magisterskiej w języku angielskim lub francuskim.

Zajęcia w Brugii odbywają się w ramach Wydziałów. Studenci prawa i ekonomii mogą uczestniczyć w międzywydziałowym programie specjalizacyjnym European Law and Economic Analysis (prawo europejskie i analiza ekonomiczna). Wszyscy studenci uczestniczą w ogólnych zajęciach z zakresu integracji europejskiej. Oferowane kierunki to:

  • Europejskie Studia Ekonomiczne
  • Stosunki Międzynarodowe i Dyplomacja UE
  • Europejskie Studia Prawnicze
  • Europejskie Studia Polityczne i Administracyjne

Kampus w Natolinie oferuje zajęcia z zakresu interdyscyplinarnych studiów europeistycznych - w pierwszym semestrze nacisk kładziony jest głównie na polityki, politykę, ekonomię oraz prawo europejskie. Prowadzony tu kierunek to:

  • Zaawansowane Interdyscyplinarne Studia Europeistyczne

Dotychczasowe roczniki[edytuj]

Tradycją Kolegium jest, iż każdy rocznik studentów posiada swojego patrona i jest w ten sposób identyfikowany[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Promotions and Patrons. W: College of Europe [on-line]. coleurope.eu. [dostęp 2016-04-15].

Linki zewnętrzne[edytuj]