Kolegium Europejskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolegium Europejskie
Collège d'Europe
College of Europe
Ilustracja
Kolegium Europejskie w Natolinie, brama główna
Data założenia

1949

Państwo

 Belgia

Adres

Brugia

Państwo

 Polska

Adres

Warszawa

Liczba studentów

420 osób (podyplomowe) / rok

Rektor

Federica Mogherini

brak współrzędnych
Strona internetowa

Kolegium Europejskie (College of Europe, Collège d'Europe) – uczelnia prowadząca podyplomowe studia europejskie oraz badania naukowe z tej dziedziny. Zostało utworzone na wzór francuskiej École nationale d'administration, aby kształcić najwyższe europejskie władze. Uczelnia posiada dwa campusy: w Brugii (Belgia) od 1949 roku i Natolinie (w południowej cz. Warszawy) od 1992 roku.

Założone w 1949 roku Kolegium jest najstarszą na świecie instytucją poświęconą studiom nad integracją europejską. Pomysł jego powołania powstał podczas Kongresu Haskiego w 1948 roku, kiedy to państwa z całego kontynentu, powołując Radę Europy utworzyły na wniosek Salvadora de Madariagi Kolegium, w którym młodzi absolwenci z różnych krajów mogliby wspólnie mieszkać i studiować. Pośród absolwentów uczelni można znaleźć Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Ministrów Spraw Zagranicznych czy zastępcę Sekretarza Generalnego ONZ.

Studia w Kolegium[edytuj | edytuj kod]

Językami roboczymi są angielski i francuski. Każdego roku około 400 studentom z ok. 50 krajów przyznawany jest tytuł Advanced Master of Arts in European Studies (w przypadku studiów prawniczych jest to LL.M. – Master of Laws in European Law) w Brugii oraz Advanced Master of Arts in European Interdisciplinary Studies w Natolinie.

Kampus w Belgii jest usytuowany na starym mieście Brugii, kampus warszawski to historyczny zespół pałacowo-parkowy w Natolinie – ok. 30 minut od centrum miasta.

Zajęcia odbywają się od września do końca czerwca. Studenci są zobowiązani do zaliczenia egzaminów ustnych i pisemnych na zakończenie każdego semestru oraz przedstawienia pracy magisterskiej w języku angielskim lub francuskim.

Zajęcia w Brugii odbywają się w ramach Wydziałów. Studenci prawa i ekonomii mogą uczestniczyć w międzywydziałowym programie specjalizacyjnym European Law and Economic Analysis (prawo europejskie i analiza ekonomiczna). Wszyscy studenci uczestniczą w ogólnych zajęciach z zakresu integracji europejskiej. Oferowane kierunki to:

  • Europejskie Studia Ekonomiczne
  • Stosunki Międzynarodowe i Dyplomacja UE
  • Europejskie Studia Prawnicze
  • Europejskie Studia Polityczne i Administracyjne.

Kampus w Natolinie oferuje zajęcia z zakresu interdyscyplinarnych studiów europeistycznych – w pierwszym semestrze nacisk kładziony jest głównie na politykę, ekonomię oraz prawo europejskie. Prowadzony tu kierunek to:

  • Zaawansowane Interdyscyplinarne Studia Europeistyczne.

Dotychczasowe roczniki[edytuj | edytuj kod]

Tradycją Kolegium jest, iż każdy rocznik studentów posiada swojego patrona i jest w ten sposób identyfikowany[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Promotions and Patrons. [w:] College of Europe [on-line]. coleurope.eu. [dostęp 2023-03-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]