Kolekcja biblijnych rękopisów Freera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charles Lang Freer w 1916, fotografia wykonana przez Edwarda Steichena.

Kolekcja biblijnych rękopisów Freera – kolekcja sześciu biblijnych rękopisów przechowywana w Galerii Freera w Waszyngtonie. Ze względu na wiek, jak i wartość rękopisów, jest to najważniejsza tego typu kolekcja poza Europą. Wszystkie rękopisy zbioru zakupione zostały na początku XX wieku w Egipcie przez amerykańskiego milionera Charlesa Freera (1854-1919). Cztery z nich nabyte zostały 19 grudnia 1906 od arabskiego handlarza imieniem Ali w Gizie, niedaleko Kairu, za sumę 1 600 £. Niedługo później, podczas kolejnej wyprawy do Egiptu, Freer spotkał handlarza Ali i zakupił koptyjski rękopis Psalmów oraz rękopis zawierający tekst Proroków mniejsych według przekładu Septuaginty. Freer Gallery of Art została otwarta w 1923 roku.

Początkowo przechowywane były w Detroit (Michigan), w prywatnej kolekcji Freera, a po jego śmierci przewiezione zostały do Waszyngtonu. Sześć biblijnych rękopisów znajduje się w Freer Gallery of Art w Waszyngtonie, są one ważnymi świadkami wczesnej historii tekstu Nowego Testamentu i Septuaginty.

Datowane są na III-V wieki i zawierają:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henry A. Sanders, The Old Testament Manuscripts in the Freer Collection, New York, 1917.
  • Henry A. Sanders, The New Testament Manuscripts in the Freer Collection, The Macmillan Company, New York – London 1918.
  • Henry A. Sanders. New Manuscripts of the Bible from Egypt. „American Journal of Archaeology”. XII, s. 49-55, 1908. 
  • Larry W. Hurtado: The Freer Biblical Manuscripts. Fresh Studies of an American Treasure Trove. Brill, 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]