Komandoria Missio Reconciliationis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komandoria Missio Reconciliationis
Awers
Awers (wzór wstęgi do 2013)
Baretka
Baretka (do 2013)
Baretka
Baretka (od 2013)
Ustanowiono

1993

Klasy

(1.) Komandoria

Komandoria Missio Reconciliationis − odznaczenie nadawane przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społecznego „Misja Pojednania”, nadawane jest obywatelom polskim i zagranicznym, zasłużonym dla dzieła pojednania narodów[1].

Historia odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uroczystość wręczenia Władysławowi Bartoszewskiemu Komandorii Missio Reconciliationis, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Warszawa, 6 lipca 2011

Jego początki wiążą się ze zorganizowanym w 1993 przez „Rodzinę Westerplatczyków-Hubalczyków” historycznym spotkaniem i pojednaniem obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika „Schleswig-Holstein”. Pierwotnie Odznaka „Misja Pojednania” została nadana jako widoczny znak pojednania między walczącymi we wrześniu 1939 polskimi obrońcami Westerplatte i atakującymi żołnierzami niemieckimi. W 2001 utworzono Ogólnopolskie Społeczne Stowarzyszenie „Misja Pojednania”, które w uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji[2] oraz za akceptacją Ministra Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych[3] przejęło na siebie obowiązek nadawania odznaczenia. Na wniosek zagranicznych związków kombatanckich, inwalidów wojennych i ofiar Wojny odznakę przekształcono w Komandorię „Missio Reconciliationis”. Obecnie nadawana jest osobom zasłużonym dla dzieła pojednania, działającym na rzecz porozumienia między narodami, przedstawicielami różnych kultur i różnych środowisk. Przyjęło się, że w uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych honorowani są m.in. ambasadorowie obcych państw akredytowani w Polsce.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Missio Reconciliationis.

Opis odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi emaliowany na niebiesko krzyż pięcioramienny, między ramionami którego znajduje się pięć gwiazdek. Pośrodku okrągła tarcza w centrum której na białym tle umieszczono dwie dłonie splecione w uścisku i zieloną oliwną gałązka pokoju. Wokół białego okręgu czerwona obwódka z łacińskim napisem „Missio Reconcilationis”. Nad biało-czerwoną tarczą umieszczona złota korona.

Odznaczenie noszone jest na szyi. Do roku 2013 na wstążce w barwach „podwójnej tęczy” wzorowanej na wstążce Allied Victory Medal. Obecnie wstążka jest żółto-biało-czerwona z czarnym prążkiem pośrodku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komandoria Missio Reconciliationis, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, 23 listopada 2015 [dostęp 2019-11-12].
  2. Postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Nr DO.I-632-11/99 z 3 sierpnia 1999 r.
  3. Pismo Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z 16 sierpnia 1999.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]