Komandoria Missio Reconciliationis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komandoria Missio Reconciliationis
Awers
Awers (wzór wstęgi do 2013)
Baretka
Baretka (do 2013)
Baretka
Baretka (od 2013)
Ustanowiono

1993

Klasy

(1.) Komandoria

Komandoria Missio Reconciliationis − odznaczenie nadawane przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społecznego „Misja Pojednania”, nadawane jest obywatelom polskim i zagranicznym, zasłużonym dla dzieła pojednania narodów[1].

Historia odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uroczystość wręczenia Władysławowi Bartoszewskiemu Komandorii Missio Reconciliationis, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Warszawa, 6 lipca 2011

Jego początki wiążą się ze zorganizowanym w 1993 przez „Rodzinę Westerplatczyków-Hubalczyków” historycznym spotkaniem i pojednaniem obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika „Schleswig-Holstein”. Pierwotnie Odznaka „Misja Pojednania” została nadana jako widoczny znak pojednania między walczącymi we wrześniu 1939 polskimi obrońcami Westerplatte i atakującymi żołnierzami niemieckimi. W 2001 utworzono Ogólnopolskie Społeczne Stowarzyszenie „Misja Pojednania”, które w uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji[2] oraz za akceptacją Ministra Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych[3] przejęło na siebie obowiązek nadawania odznaczenia. Na wniosek zagranicznych związków kombatanckich, inwalidów wojennych i ofiar Wojny odznakę przekształcono w Komandorię „Missio Reconciliationis”. Obecnie nadawana jest osobom zasłużonym dla dzieła pojednania, działającym na rzecz porozumienia między narodami, przedstawicielami różnych kultur i różnych środowisk. Przyjęło się, że w uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych honorowani są m.in. ambasadorowie obcych państw akredytowani w Polsce.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Missio Reconciliationis.

Opis odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi emaliowany na niebiesko krzyż pięcioramienny, między ramionami którego znajduje się pięć gwiazdek. Pośrodku okrągła tarcza w centrum której na białym tle umieszczono dwie dłonie splecione w uścisku i zieloną oliwną gałązka pokoju. Wokół białego okręgu czerwona obwódka z łacińskim napisem „Missio Reconcilationis”. Nad biało-czerwoną tarczą umieszczona złota korona.

Odznaczenie noszone jest na szyi. Do roku 2013 na wstążce w barwach „podwójnej tęczy” wzorowanej na wstążce Allied Victory Medal. Obecnie wstążka jest żółto-biało-czerwona z czarnym prążkiem pośrodku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komandoria Missio Reconciliationis, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, 23 listopada 2015 [dostęp 2019-11-12].
  2. Postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Nr DO.I-632-11/99 z 3 sierpnia 1999 r.
  3. Pismo Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z 16 sierpnia 1999.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]