Komandoria Missio Reconciliationis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komandoria Missio Reconciliationis
Awers
Awers (wzór 1.)
Baretka
Baretka (wzór 1.)
Baretka
Baretka (wzór 2.)
Ustanowiono 1993

Missio Reconciliationis − odznaczenie nadawane przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społecznego „Misja Pojednania”.

Jego początki wiążą się ze zorganizowanym w 1993 przez „Rodzinę Westerplatczyków-Hubalczyków” historycznym spotkaniem i pojednaniem obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika „Schleswig-Holstein”. Pierwotnie Odznaka „Misja Pojednania” została nadana jako widoczny znak pojednania między walczącymi we wrześniu 1939 polskimi obrońcami Westerplatte i atakującymi żołnierzami niemieckimi. W 2001 utworzono Ogólnopolskie Społeczne Stowarzyszenie „Misja Pojednania”, które w uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji[1] oraz za akceptacją Ministra Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych[2] przejęło na siebie obowiązek nadawania odznaczenia. Na wniosek zagranicznych związków kombatanckich, inwalidów wojennych i ofiar Wojny odznakę przekształcono w Komandorię „Missio Reconciliationis”. Obecnie nadawana jest osobom zasłużonym dla dzieła pojednania, działającym na rzecz porozumienia między narodami, przedstawicielami różnych kultur i różnych środowisk. Przyjęło się, że w uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych honorowani są m.in. ambasadorowie obcych państw akredytowani w Polsce.

Odznakę stanowi emaliowany na niebiesko krzyż pięcioramienny, między ramionami którego znajduje się pięć gwiazdek. Pośrodku okrągła tarcza w centrum której na białym tle umieszczono dwie dłonie splecione w uścisku i zieloną oliwną gałązka pokoju. Wokół białego okręgu czerwona obwódka z łacińskim napisem „Missio Reconcilationis”. Nad biało-czerwoną tarczą umieszczona złota korona.

Odznaczenie noszone jest na szyi. Do roku 2013 na wstążce w barwach „podwójnej tęczy” wzorowanej na wstążce Allied Victory Medal. Obecnie wstążka jest żółto-biało-czerwona z czarnym prążkiem pośrodku.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Missio Reconciliationis.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Nr DO.I-632-11/99 z 3 sierpnia 1999 r.
  2. Pismo Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z 16 sierpnia 1999.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]