Komarnica błotniarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komarnica błotniarka
Tipula paludosa
Meigen, 1830
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd muchówki
Rodzina koziułkowate
Rodzaj Tipula
Gatunek Komarnica błotniarka

Komarnica błotniarka (Tipula paludosa) - gatunek owada z rzędu muchówek (Diptera). Szkodnik żyjący w wilgotnych glebach, podgryzający korzenie roślin. Szkody wyrządzają larwy, które w nocy żerują na naziemnych częściach młodych roślin.

Morfologia[edytuj]

Wyglądem swym podobna do wyglądu komara. Długość ciała dochodzi do 25-27 mm. Ubarwienie żółtawoszare lub jasnobrązowe; długie i cienkie nogi w kolorze rdzawym. Czułki nitkowate 14-sto członowe. Owad ten posiada jedną parę skrzydeł w przedniej części na brzegu w kolorze rdzawym.

Larwa o barwie ziemistoszarej, o kształcie walcowatym o długości ok. 40 mm, poprzecznie pomarszczona. Jest beznoga, posiadająca aparat gębowy gryzący. Odwłok na końcu zakończony jest wieńcem chitynowych wyrostków.

Zimują młode larwy. Wczesną wiosną w dalszym ciągu jako larwy intensywnie żerują. Na przełomie lipca i sierpnia larwy przepoczwarczają się, by po okresie kilku (dwóch-trzech) tygodni wylecieć i rozpocząć składanie jaj do gleby. Po okresie następnych 2 tygodni następuje wylęganie się larw, które rozpoczynają intensywne żerowanie.

Komarnica błotniarka daje w roku tylko jedno pokolenie.

W miejscu żerowania larw powstają tzw. "łysiny". Zwalczanie larw polega na osuszeniu gleby, po czym stosuje się dezynsekcję gleby.

Bibliografia[edytuj]

  • Andrzej Studziński: Atlas chorób i szkodników roślin warzywnych.. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1987. ISBN 83-09-00005-7.