Komarnica błotniarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komarnica błotniarka
Tipula paludosa
Meigen, 1830
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd muchówki
Rodzina koziułkowate
Rodzaj Tipula
Gatunek Komarnica błotniarka

Komarnica błotniarka (Tipula paludosa) – gatunek owada z rzędu muchówek (Diptera). Szkodnik żyjący w wilgotnych glebach, podgryzający korzenie roślin. Szkody wyrządzają larwy, które w nocy żerują na naziemnych częściach młodych roślin.

Gatunek rodzimy dla północno-zachodniej Europy, zawleczony do nearktycznej Ameryki Północnej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Z wyglądu podobna do komara. Długość ciała dochodzi do 25-27 mm. Ubarwienie żółtawoszare lub jasnobrązowe; długie i cienkie nogi w kolorze rdzawym. Czułki nitkowate 14-członowe. Owad ten ma w przedniej części jedną parę skrzydeł, na brzegu w kolorze rdzawym.

Larwa o barwie ziemistoszarej, kształcie walcowatym, o długości ok. 40 mm, poprzecznie pomarszczona. Jest beznoga, posiada aparat gębowy gryzący. Odwłok na końcu zakończony jest wieńcem chitynowych wyrostków.

Zimują młode larwy. Wczesną wiosną w dalszym ciągu jako larwy intensywnie żerują. Na przełomie lipca i sierpnia larwy przepoczwarczają się, by po okresie kilku (dwóch-trzech) tygodni wylecieć i rozpocząć składanie jaj do gleby. Po okresie następnych 2 tygodni następuje wylęganie się larw, które rozpoczynają intensywne żerowanie.

Komarnica błotniarka daje w roku tylko jedno pokolenie.

W miejscu żerowania larw powstają tzw. "łysiny". Zwalczanie larw polega na osuszeniu gleby, po czym stosuje się dezynsekcję gleby.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Van Dyke, Ricardo A. Ramirez, Benjamin A. McGraw. First Report of the Invasive Crane Fly, Tipula oleracea, Associated with Turfgrass in Utah. „Corp, Forage & Turfgrass Management”, s. 1-3, 2015. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Studziński: Atlas chorób i szkodników roślin warzywnych.. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1987. ISBN 83-09-00005-7.