Koziułkowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koziułkowate
Tipulidae
Latreille, 1802 [1]
Ilustracja
Koziułka warzywna (Tipula oleracea)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd muchówki
Rodzina koziułkowate

Koziułkowate, komarnice (Tipulidae) – rodzina owadów z rzędu muchówek.

Z wyglądu podobne do komarów, ale są znacznie od nich większe. Mimo podobieństwa do nich są dla ludzi zupełnie nieszkodliwe. Są słabymi lotnikami i łatwo jest je złapać. Ich bardzo długie nogi mogą łatwo oderwać się od reszty ciała, co może je ratować po złapaniu przez ptaki.

Większość osiąga do 60 mm długości, niektóre tropikalne gatunki nawet ponad 100 mm. Przyciąga je światło, więc często wlatują do domów podczas letnich wieczorów. Samice mają wypukłe od strony brzusznej odwłoki z powodu jaj w nich zgromadzonych oraz spiczaste pokładełka służące do ich składania.

Dorosłe owady żywią się nektarem albo wcale nie pobierają pokarmu, koncentrując cały swój kilkudniowy żywot na przeprowadzeniu godów.

Larwy mają szarą barwę, podłużny, walcowaty, zwężający się ku głowie kształt i wyciąganą głowę; pozbawione są odnóży krocznych. Zazwyczaj ostatni segment brzuszny ma kilka palczystych wyrostków. Żerują na opadłych liściach, igłach drzew iglastych, spróchniałym drewnie, w ściółce, na terenach podmokłych, niekiedy w zbiornikach słodkowodnych. Spełniają w związku z tym ważną rolę w ekosystemie. Niektóre gatunki żerują na korzeniach traw i innych roślin, będąc szkodnikami zbóż, warzyw, szkółek drzew, niekiedy w stopniu uszkadzającym rośliny. W Polsce występuje 80 gatunków.

Obecnie co najmniej 14 000 gatunków zostało już opisanych (np. koziułkowiec); stanowią największą rodzinę spośród dwuskrzydłych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Po raz pierwszy nazwy Tipulidae użył Leach (1815) jednak na mocy art. 11.7.1.3. ICZN za autora nazwy uznaje Pierre André Latreille'a

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]