Komitet Wolny Kaukaz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitet Wolny Kaukaz – nieformalna organizacja powstała w 1994 z inicjatywy krakowskich anarchistów, przeciwnych rosyjskiej polityce wobec Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. KWK za cel stawiał sobie propagowanie idei wolnej Czeczenii oraz innych narodów Kaukazu. Jednym z jego członków jest dziennikarz i happener Piotr Lisiewicz.

Komitet prowadził działalność informacyjną, organizował wykłady, manifestacje, również okazyjne zbiórki ubrań i żywności dla uchodźców przebywających w Polsce. Grupa prowadziła wielokrotne protesty pod rosyjskimi placówkami konsularnymi w Poznaniu i Krakowie oraz pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

23 lutego 2000 poznański oddział KWK zorganizował pikietę przed rosyjskim konsulatem w Poznaniu. Grupa demonstrowała w symbolicznym geście solidarności w 56. rocznicę deportacji ludności czeczeńskiej dokonanej przez stalinowski reżim[1]. Kilkoro manifestujących przedostało się na teren placówki, gdzie zniszczyli rosyjską flagę i namalowali napisy czerwoną farbą. Wywołało to skandal dyplomatyczny, a rosyjskie media nazwały zdarzenie "bandycką akcją"[2]. Sąd skazał pięciu uczestników za naruszenie miru domowego. Dostali po 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu, musieli także zapłacić odszkodowanie urzędowi miasta[2].

Po wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej latem 2008, witryna internetowa KWK była permanentnie atakowana przez crackerów, co doprowadziło do wypowiedzenia umowy przez firmę hostingową, na której serwerach znajdowała się witryna[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozbrat.org, Komitet Wolny Kaukaz Poznań 23.02.2000 (pl), [dostęp 10 lutego 2010]
  2. a b Ewa Siedlecka (Gazeta Wyborcza), Sąd administracyjny o wolności zgromadzeń: Wolny Kaukaz może protestować, 2004-10-24 (pl), [dostęp 1 czerwca 2008]
  3. Strona Komitetu Wolny Kaukaz atakowana przez hackerów, www.wiadomosci24.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).