Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska)
Ilustracja
Skrót CPI (M)
Lider Prakash Karat
Data założenia 7 listopada 1964
Adres siedziby New Delhi
Ideologia polityczna marksizm
Liczba członków 1 048 678
Obecni posłowie
9/545
Obecni senatorowie
5/245
Strona internetowa

Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska) (hindi भारत की कम्युनिस्ट पार्टी (मार्क्सवादी), ang. Communist Party of India (Marxist)) – partia komunistyczna w Indiach. W 1964 oddzieliła się od Komunistycznej Partii Indii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1964 roku[1]. Sformowała ją grupa rozłamowców z Komunistycznej Partii Indii. Secesjoniści sprzeciwiali się współpracy partii-matki z Indyjskim Kongresem Narodowym. Ponadto głosili hasła skrajnie lewicowe, sprzyjające maoizmowi i prochińskie[2][1]. W 1967 roku zrezygnowała z programu zakładającego rewolucję chłopsko-proletariacką[2]. W 1970 roku partię opuściła grupa ekstremistów, która założyła następnie Komunistyczną Partię Indii (Marksistowsko-Leninowską)[1]. KPI (Marksistowska) umocniła swoje wpływy kosztem KPI[2]. Wraz z innymi lewicowymi ugrupowaniami uczestniczy w regionalnych koalicjach znanych jako Front Lewicy[2].

Na lata zdominowała scenę polityczną Bengalu Zachodniego (lokalnymi strukturami partii przez lata przewodził Jyoti Basu) oraz Kerali (E.M.S. Namboodiripad)[1]. W Bengalu Zachodnim w latach 80.–90. partia przeprowadziła śmiałą reformę rolną. W jej myśl każdy rolnik otrzymał ziemię na własność[3]. Partia do dziś sprawuje rządy w Kerali[4] oraz mniejszym stanie Tripura[5].

Sekretarzem generalnym partii jest Prakash Karat[6]. Partia liczy około pół miliona członków[2].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo sprzyjała maoizmowi i przyjęła program rewolucji chłopsko-proletariackiej. Z radykalnego programu zrezygnowała w 1967 roku[2]. Współcześnie doktryna partii nie ma wiele wspólnego z klasycznym marksizmem. Jest to komunizm w wydaniu demokratyczno-parlamentarnym. Partia zajmuje pozycje bliskie socjaldemokracji[1][3]. KPI (Marksistowska) zaakceptowała indyjski porządek prawny i zrezygnowała z tez dotyczących rewolucji proletariackiej[1]. Partia obok postulatów równości ekonomicznych, kładzie akcent na tolerancję, równość płci, grup etnicznych, językowych i religii[3]. W doktrynie partii nie pojawiają się częste w ruchach marksistowskich wątki ateistyczne[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Indie: Czerwona ośmiornica (pol.). wyborcza.pl.
  2. a b c d e f Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-08-23].
  3. a b c d Rokicka: Widmo komunizmu nie odleciało w siną dal (pol.). magazynkontakt.pl.
  4. Indyjski kraj Marksa (pol.). tygodnikprzeglad.pl.
  5. Manik Sarkar-led CPI(M) wins Tripura Assembly elections for the fifth straight time (ang.). ibnlive.in.com.
  6. Leadership (ang.). Cpim.org. [dostęp 5 sierpnia 2012].