Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska)
Ilustracja
Państwo

 Indie

Skrót

CPI (M)

Lider

Sitaram Yechury

Data założenia

7 listopada 1964

Adres siedziby

Nowe Delhi

Ideologia polityczna

marksizm

Liczba członków

1 048 678

Obecni posłowie
9/545
Obecni senatorowie
5/245
Strona internetowa

Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska) (hindi भारत की कम्युनिस्ट पार्टी (मार्क्सवादी), ang. Communist Party of India (Marxist)) – partia komunistyczna w Indiach. W 1964 oddzieliła się od Komunistycznej Partii Indii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1964 roku[1]. Sformowała ją grupa rozłamowców z Komunistycznej Partii Indii. Secesjoniści sprzeciwiali się współpracy partii-matki z Indyjskim Kongresem Narodowym. Ponadto głosili hasła skrajnie lewicowe, sprzyjające maoizmowi i prochińskie[2][1]. W 1967 roku zrezygnowała z programu zakładającego rewolucję chłopsko-proletariacką[2]. W 1970 roku partię opuściła grupa ekstremistów, która założyła następnie Komunistyczną Partię Indii (Marksistowsko-Leninowską)[1]. KPI (Marksistowska) umocniła swoje wpływy kosztem KPI[2]. Wraz z innymi lewicowymi ugrupowaniami uczestniczy w regionalnych koalicjach znanych jako Front Lewicy[2].

Na lata zdominowała scenę polityczną Bengalu Zachodniego (lokalnymi strukturami partii przez lata przewodził Jyoti Basu) oraz Kerali (E.M.S. Namboodiripad)[1]. W Bengalu Zachodnim w latach 80.–90. partia przeprowadziła śmiałą reformę rolną. W jej myśl każdy rolnik otrzymał ziemię na własność[3]. Partia do dziś sprawuje rządy w Kerali[4] oraz mniejszym stanie Tripura[5].

Sekretarzem generalnym partii jest Sitaram Yechury[6]. Partia liczy około pół miliona członków[2].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo sprzyjała maoizmowi i przyjęła program rewolucji chłopsko-proletariackiej. Z radykalnego programu zrezygnowała w 1967 roku[2]. Współcześnie doktryna partii nie ma wiele wspólnego z klasycznym marksizmem. Jest to komunizm w wydaniu demokratyczno-parlamentarnym. Partia zajmuje pozycje bliskie socjaldemokracji[1][3]. KPI (Marksistowska) zaakceptowała indyjski porządek prawny i zrezygnowała z tez dotyczących rewolucji proletariackiej[1]. Partia obok postulatów równości ekonomicznych, kładzie akcent na tolerancję, równość płci, grup etnicznych, językowych i religii[3]. W doktrynie partii nie pojawiają się częste w ruchach marksistowskich wątki ateistyczne[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Indie: Czerwona ośmiornica. wyborcza.pl. (pol.).
  2. a b c d e f Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska), [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2017-08-23].
  3. a b c d Rokicka: Widmo komunizmu nie odleciało w siną dal. magazynkontakt.pl. (pol.).
  4. Indyjski kraj Marksa. tygodnikprzeglad.pl. (pol.).
  5. Manik Sarkar-led CPI(M) wins Tripura Assembly elections for the fifth straight time. ibnlive.in.com. (ang.).
  6. Leadership. Cpim.org. [dostęp 2012-08-05]. (ang.).