Przejdź do zawartości

Konon (strateg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konon
Κόνων, Kónōn
Ilustracja
Wizerunek Konona z Promptuarii Iconum Insigniorum
Data i miejsce urodzenia

przed 444 p.n.e.
Ateny

Data i miejsce śmierci

ok. 390 p.n.e.
Cypr

Stanowisko

wódz ateński

Konon (gr. Κόνων, Kónōn) (ur. przed 444 p.n.e., zm. ok. 390 p.n.e.[1]) – wódz ateński, jeden z dowódców floty perskiej w bitwie pod Knidos[2].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wojna peloponeska[edytuj | edytuj kod]

Od 414 p.n.e. był naczelnym dowódcą floty ateńskiej[2]. W 406 p.n.e. został pokonany przez flotę spartańską i zablokowany w Mitylenie[1]. Uratowało go po zwycięstwo Aten pod Arginusami w sierpniu 406 p.n.e. W 405 p.n.e. dowodził flotą pod Ajgospotamoj, która została rozbita przez Spartan[2]. Po przegranej bitwie schronił się na Cyprze[1] na dworze króla Euagorasa, gdzie zajął się organizacją floty perskiej.

Wojna koryncka[edytuj | edytuj kod]

Od 395 p.n.e. brał udział w wojnie korynckiej[2]. Pod dowództwem jego i Farnabazosa II flota perska składająca się głównie z okrętów cypryjskich, fenickich i rodyjskich pokonała w sierpniu 394 p.n.e. flotę spartańską (lacedemońską) u przylądka Knidos w Azji Mniejszej[1]. Zwycięstwo to pozwoliło uwolnić się wielu miastom–państwom spod hegemonii Sparty, w tym Atenom.

Dalsze losy[edytuj | edytuj kod]

W 394 p.n.e. za dostarczone przez niego pieniądze perskie odbudowano Długie Mury w Atenach[2], które zostały zniszczone przez Spartan podczas wojny peloponeskiej, oraz fortyfikacje najważniejszego ateńskiego portu Pireusu[1]. Do ojczystych Aten powrócił w roku 393 p.n.e., gdzie był witany z wielkimi honorami i obsypywany zaszczytami. Po 393 p.n.e. został aresztowany przez Persów podczas ateńskiej misji dyplomatycznej na dworze perskim, w trakcie której miał przeciwdziałać intrygom ze strony Sparty[1].

Zmarł najprawdopodobniej na Cyprze[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Encyclopædia Britannica ↓, Conon.
  2. a b c d e Konon, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2020-09-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]