Konsultatiwnaja psichołogija i psichotierapija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konsultatiwnaja psichołogija i psichotierapija
Częstotliwość

kwartalnik

Państwo

 Rosja

Tematyka

psychoterapia

Pierwszy numer

1992

Format

А5

ISSN

2075-3470

Strona internetowa

Konsultatiwnaja psichołogija i psichotierapija (ros. Консультативная психология и психотерапия, czyli Psychologia konsultacyjna a psychoterapia) – najstarsze czasopismo naukowe w Rosji poświęcone teorii i praktyce psychoterapii. Początkowo nazywało się Moskowskij psichotierapiewticzeskij żurnał (ros. Московский психотерапевтический журнал, czyli że Moskiewskie czasopismo psychoterapeutyczne).

Informacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo wydawane jest przez Moskiewski Miejski Uniwersytet Psychologiczno-Pedagogiczny. Zostało założone w roku 1992 z inicjatywy F. Wasiluka i W. Capkina. Przeznaczone jest przede wszystkim dla fachowców w dziedzinie psychoterapii, psychologii klinicznej i konsultowania psychologicznego[1]. Publikuje prace oryginalne, teksty przemówień wygłoszonych na konferencjach psychoterapeutów, recenzje i tłumaczenia związane z tematyką czasopisma, przeglądy psychoterapeutycznego piśmiennictwa zagranicznego oraz inne materiały które mogą udzielić pomocy w stosowaniu i rozwoju psychoterapii. Wszystkie artykuły przyjmowane do opublikowania są recenzowane.

W zakres zainteresowań redakcji wchodzą wszystkie nurty współczesnej psychoterapii: psychoanaliza, psychoterapia Gestalt, psychoterapia egzystencjalna itd. Na stronach pisma dyskutuje się także stosunki między psychoterapią i innymi dyscyplinami (psychiatrią, filozofią, etyką) oraz religią. Prowadzi się osobną rubrykę „Filozofia, antropologia, kultura”. Co rok ukazuje się specjalny wolumen tematyczny z „Psychologii chrześcijańskiej” – nowego kierunku, który powstał w psychologii i psychoterapii postkomunistycznej Rosji.

W czasopiśmie publikują swoje artykuły psychoterapeuci, psycholodzy, psychiatrzy, filozofowie, przedstawiciele duchowieństwa Rosji i innych krajów. Stałymi autorami pisma są: Wadim Rozin (Instytut Filozofii RAN, Moskwa), Lidzija Łysiuk (Białoruś), Rimantas Kočiūnas (Litwa), Horst Kächele (Niemcy), Arnold Mindell (USA) i in. Przetłumaczono na język rosyjski i opublikowano teksty czołowych psychoterapeutów i wybitnych myślicieli Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych (m.in. Fritza Perlsa, Jacques’a Lacan’a, Antoniego (Blooma), Paula Tillicha). W roku 1996, gdy rosyjskiemu czytelnikowi było jeszcze nic nie wiadomo o terapii poznawczej, redakcja Moskiewskiego czasopisma psychoterapeutycznego przygotowała do drukowania specjalny numer poświęcony koncepcji psychoterapeutycznej Aarona Becka. Numer pisma został wydany pod redakcją Ałły Hołmogorowej[2] ze słowem wstępnym profesora Becka. Obok przekładów tekstów Becka na język rosyjski numer zawierał prace oryginalne rosyjskich uczonych, m.in. tekst przemówienia referowanego przez A. Hołmogorową na konferencji w Niemczech, gdzie rosyjska autorka pod nowym kątem widzenia oceniła stosunek terapii poznawczej do psychoanalizy.

Redaktorem naczelnym czasopisma jest F. Wasiluk. W skład komitetu redakcyjnego wchodzą specjaliści z Rosji i z zagranicy. Rosyjscy członkowie komitetu redakcyjnego są w większości absolwentami Wydziału Psychologii Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu imienia M. Łomonosowa.

Wszystkie numery czasopisma dostępne są zarówno w wersji drukowanej, jak w formacie PDF. Wersje elektroniczne można pobrać na dysk na internetowym portalu czasopism psychologicznych „PsyJournals” lub zamówić bezpośrednio w redakcji znajdującej się na katedrze psychologii klinicznej a psychoterapii Wydziału Konsultowania Psychologicznego Uniwersytetu Psychologiczno-pedagogicznego. PDF-wersje niektórych artykułów są gratisowe. Do artykułów oryginalnych dołączone są abstrakty, które udostępnione są nieodpłatnie w Serwisie internetowym wydawnictwa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konsultowanie psychologiczne jako dyscyplina odróżnia się od konsultacji psychologicznej którą otrzymuje klient na przyjęciu u psychologa-konsultanta. Zob. bardziej szczegółowo: Кочюнас, Римас. Основы психологического консультирования / Перевод с литовского В. Матулявичене. – М.: Академический проект, 1999. – 240 с. ISBN 5-8291-0002-9.
  2. Jedna z nielicznych specjalistów od terapii poznawczej w Rosji, absolwentka Instytutu Aarona Becka (zob. lekcję: Холмогорова А.Б. Актуальные тенденции современной когнитивной психотерапии).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]