Przejdź do zawartości

Koralówka czerwonawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koralówka czerwonawa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

siatkoblaszkowce

Rodzina

siatkoblaszkowate

Rodzaj

koralówka

Gatunek

koralówka czerwonawa

Nazwa systematyczna
Ramaria rufescens (Schaeff.) Corner
Monograph of Clavaria and allied Genera (Annals of Botany Memoirs No. 1): 618 (1950)

Koralówka czerwonawa (Ramaria rufescens (Schaeff.) Corner) – gatunek grzybów należący do rodziny siatkoblaszkowatych (Gomphaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Ramaria, Gomphaceae, Gomphales, Phallomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go 1774 r. Jacob Christian von Schaeffer, nadając mu nazwę Clavaria rubescens. Obecną nazwę nadał mu Edred John Henry Corner w 1950 r.[1] Synonimy[2]:

  • Clavaria aurea var. rufescens (Schaeff.) Quél. 1886
  • Clavaria rufescens Schaeff. 1774

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Owocnik

Klawarioidalny, o wymiarach około 15–20 cm, krzaczkowaty, gęsto rozgałęziony z silnym, szczudłowatym trzonem, podobny do główki kalafiora. Trzon ma charakterystyczną szorstką, łuskowatą strukturę powierzchni z rozgałęzieniami. Na powierzchni ziemi główne gałęzie rozwijają się gęsto we wszystkich kierunkach. W młodym wieku grzyb ma jasnożółte gałęzie, które wkrótce blakną i stają się woskowato-żółtobiałe, a starsze okazy jasnobeżowobrązowe. Gałęzie są gęste i kończą się na górze małymi, palczastymi wierzchołkami rozgałęziającymi się we wszystkich kierunkach. Na ich końcach często występują małe czerwonobrązowobordowe plamki. Miąższ biały, lekko wodnisty, marmurkowy. Grzyb wydziela lekko słodki zapach, a miąższ ma łagodny smak, bez gorzkiego posmaku[3].

Cechy mikroskopowe

Bazydiospory wąsko fasolkowate, około 7–10 × 3,2–4,5 µm, drobno ozdobione małymi brodawkami widocznymi pod mikroskopem w postaci punktów lub podłużnie wydłużonych plam. Strzępki z prostymi septami bez sprzążek[3].

Gatunki podobne

Koralówka blada (R. pallida) ma szarobiałe lub szarobeżowe owocniki z bladymi wierzchołkami, często z delikatnym szaroróżowym odcieniem, a jej zarodniki są większe i szersze, miąższ jest również lekko gorzki lub pozostawia lekko gorzki posmak. Może być pomylony również ze starszymi okazami koralówki czerwonowierzchołkowej(Ramaria botrytis). Odróżnia się ona jednak kształtem owocników, a jesj strzępki mają sprzążki[3].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Podano jego stanowiska w Ameryce Północnej, Europie i Azji[4]. Jest rzadki[3][5]. Brak go w opracowanym w 2003 r. przez Władysława Wojewodę wykazie wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski[6]. Jego stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[7].

Grzyb mykoryzowy związany głównie ze świerkiem pospolitym, rzadziej z sosną pospolitą. Jego głównymi siedliskami są wapienne, omszałe, bogate w zioła lasy świerkowe lub sosnowo-świerkowes w Europie Północnej i Środkowej ze specyficznymi dla tych lasów grzybami z rodzaju Cortinarius, podrodzaj Phlegmacium. Występuje od poziomu morza w Skandynawii aż do wysokości subalpejskich. Występuje głównie w starodrzewach i jego liczebność spada z powodu zmniejszania się powierzchni lasów będących jego siedliskiem[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-02-01] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2024-02-01] (ang.).
  3. a b c d Fjällfotad fingersvamp Ramaria rufescens [online], Artdatabanken [dostęp 2024-02-01] (szw.).
  4. Występowanie Ramaria rufescens na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2024-01-30] (ang.).
  5. a b Ramaria rufescens [online], The global fungal red list [dostęp 2024-02-03].
  6. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 579–583, ISBN 83-89648-09-1.
  7. Aktualne stanowiska Ramaria rufescens w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2024-02-01] (pol.).