Korczowa (Białoruś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi na Białorusi. Zobacz też: Korczowa w Polsce.
Korczowa
Карчова
Ilustracja
Tuhanowicze na rys. Napoleona Ordy
Państwo  Białoruś
Obwód brzeski
Rejon baranowicki
Sielsowiet Horodyszcze
Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu brzeskiego
Korczowa
Korczowa
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Korczowa
Korczowa
Ziemia53°21′36″N 26°06′36″E/53,360000 26,110000
Portal Portal Białoruś

Korczowa, Karczowa, dawniej Tuhanowicze (biał. Карчова (Тугановічы)) – agromiasteczko na Białorusi w rejonie baranowickim obwodu brzeskiego położona nad rzeką Serwecz przy odnodze drogi z Baranowicz i Horodyszczy do Cyryna i Korelicz. Tuhanowicze stanowiły kiedyś oddzielny majątek, obecnie jest to część wsi Korczowa.

W okresie II Rzeczypospolitej w województwie nowogródzkim, w powiecie baranowickim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według legendy, znajdowała się tu siedziba książęcego rodu Tuhanów, pochodzenia tatarskiego. Od XVI wieku własność rodu Massalskich, którzy przyjęli nazwisko Tuhanowskich. W końcu XVIII wieku majątek należał do Wereszczaków herbu Kościesza, tu urodziła się niespełniona miłość Adama Mickiewicza - Maryla Wereszczakówna. Mickiewicz bywał tu w latach 1818-1821 i ostatecznie po ślubie Wereszczakówny z hrabią Wawrzyńcem Puttkamerem rozstał się z nią jesienią 1821 roku w Wilnie. Po śmierci matki Maryli - Franciszki z Ancutów - majątkiem zarządzał Józef Wereszczaka, młodszy brat Maryli. W 1840 roku Tuhanowicze wróciły do Tuhanowskich przez ślub córki Józefa Zofii z Konstantym Tuhanowskim. Jego córka, Józefa Tuhanowska, zapisała majątek Mińskiemu Towarzystwu Rolniczemu z zastrzeżeniem utrzymywania tu szkoły rolniczej, odznaczona Orderem Polonia Restituta.

W czasie I wojny światowej przebiegała tu linia frontu - w czasie ostrzału artyleryjskiego w 1915 roku zniszczeniu uległ dwór z zabudowaniami - została tylko altana ze zrośniętych drzew w parku.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • kamień filaretów w lesie - legendarne miejsce spotkań Mickiewicza z Marylą
  • park Wereszczaków z altaną, XVIII w.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]