Korona Jezior Ziemi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Słońca, najwyżej położone jezioro Ameryki Północnej

Korona Jezior Ziemi – najwyżej położone jeziora poszczególnych kontynentów. Zdobycie "korony" polega na zanurkowaniu w każdym z jezior.

Lista jezior[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Korona Jezior Ziemi jest nazwą nieoficjalną. Wprowadził ją grotołaz i nurek Kamil Iwankiewicz. Do tej pory nikt nie zdobył "korony", ale w trakcie jej zdobywania jest Iwankiewicz.

Istnieją jednak pewne kontrowersje względem uznania, które z jezior należy uznać za najwyżej położone na danym kontynencie. Dotyczy to Ameryki Południowej (patrz: przypis nr 2.), Europy (przypis nr 3., patrz też hasło granica Europa-Azja) oraz częściowo Australii i Oceanii (przypis 4.). Dodatkowym utrudnieniem jest polityka władz chińskich, które uważają że akwalung jest sprzętem wojskowym. Uniemożliwia to wydanie zgody na nurkowanie w strefie nadgranicznej, gdzie leży Ridonglabo. W praktyce więc, jezioro to jest obecnie niemożliwe do "zdobycia".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jest to najwyżej położone jezioro, którego istnienie i wysokość n.p.m. została potwierdzona. W Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej mogą istnieć wyżej położone ale jeszcze nieodkryte jeziora. Istnienie trzech wyżej położonych niż Ridonglabo uważane obecnie za najwyżej położone jezioro Azji (Lhagba: 6368 m n.p.m.; Changtse: 6216 oraz Wschodni Rongbuk: 6100) jest niepotwierdzone i istnieje domniemanie, że na mapie zostały wprowadzone celowo przez władze ChRL;
  2. Leżą praktycznie na tej samej wysokości; Jezioro Słońca ma większą powierzchnię, ale Jezioro Księżyca jest głębsze;
  3. Z powodu niejednoznacznego przebiegu granicy pomiędzy Europą i Azją na Kaukazie, istnieje możliwość że najwyżej położonym jeziorem jest Jezioro Kochanków w Rosji (3300 m n.p.m.);
  4. Najwyżej położonym jeziorem samej Australii jest Cootapatamba na Górze Kościuszki (2050 m n.p.m.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]