Kostra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kostra
Ilustracja
Zajazd Kukułka na zachodnim stoku Kostry
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Bardzkie
Grzbiet Wschodni
Wysokość 491[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Kostra
Kostra
Ziemia50°26′41,70″N 16°42′17,71″E/50,444917 16,704919

Kostra (niem. Jachelberg) – wzniesienie o wysokości 491 m n.p.m. w Górach Bardzkich, w Sudetach Środkowych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej części Grzbietu Wschodniego Gór Bardzkich, na rozrogu odchodzącym od Kłodzkiej Góry w kierunku zachodnim[1]. Wznosi się około 4,0 km na wschód od centrum Kłodzka.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o dość stromych zboczach z niewyraźnie zaznaczonym małym płaskim wierzchołkiem, górujące nad Jóźwikowem, kolonią wsi Jaszkówka od południa i Wojciechowicami od północy[1]. Wzniesienie jest ostańcem denudacyjnym, ma postać niewielkiej kulminacji w kształcie wydłużonego wału opadającego w kierunku północno-zachodnim[1]. Wznosi się na bocznym ramieniu Grzbietu Wschodniego, ciągnącym się od Kłodzkiej Góry w stronę Kłodzka. Położenie wzniesienia poniżej szczytu góry Obszerna na południowo-wschodnim skraju Gór Bardzkich, których ramię głęboko wcina się w Kotlinę Kłodzką, czyni górę rozpoznawalną w terenie.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie zbudowane jest z dolnokarbońskich mułowców i łupków ilastych, a w części szczytowej z łupków chlorytowych, należących do struktury bardzkiej[1]. Niższe partie zboczy pokrywają gliny zwałowe od południa i osady deluwialne od północy[1]. Zbocza zajmują użytki rolne; jedynie wierzchołek porasta niewielki las mieszany regla dolnego[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt wzniesienia przechodzi szlak turystyczny:

U południowego podnóża poniżej szczytu położony jest budynek, w którym mieściło się popularne schronisko „Kukułka”[1].
Zbocza wzniesienia stanowią punkt widokowy, z którego rozciągają się piękne i rozległe widoki ziemi kłodzkiej i prawie wszystkich otaczających ją pasm górskich[1].

Inne[edytuj | edytuj kod]

Dawne nazwy wzniesienia to: Jachelberg, Rożec, Kukułka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 124, 125. ISBN 83-85773-04-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]