Przejdź do zawartości

Kotys IX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kotys IX
król Tracji
(z Remetalkesem III i Polemonem)
Okres

od 19 n.e.
do 38 n.e.

król Małej Armenii
Okres

od 38 n.e.
do 54 n.e.

król Sophene
Okres

od ok. 38 n.e.
do 54 n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

sapejska

Data śmierci

54 n.e.

Ojciec

Kotys VIII

Matka

Antonia Tryfena

Kotys IX, właśc. Gajusz Juliusz Kotys IX (gr.: Κότυς, Kótys) (zm. 54 n.e.) – król Tracji z braćmi Remetalkesem III i Polemonem w latach 19-38, król Małej Armenii od 38 r. oraz Sophene aż do śmierci.

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Kotys IX należał do trackiej dynastii sapejskiej. Rodzicami byli Gajusz Juliusz Kotys VIII, król Tracji i Antonia Tryfena, córka Marka Antoniusza Polemona I Eusebesa Sotera, króla Małej Armenii, Pontu i Bosporu oraz Pytodoris Filometor, wnuczki po kądzieli Marka Antoniusza, rzymskiego triumwira. Dzięki babce był spowinowacony z dynastią julijsko-klaudyjską. Pytodoris była bowiem córką Pytodorosa z Tralles i Antonii, siostry przyrodniej Antonii Młodszej, babki Kaliguli, cesarza rzymskiego.

Odziedziczył nazwisko rodowe Gajusz Juliusz po ojcu i dziadku Remetalkesie I, który otrzymał obywatelstwo rzymskie. Po zabójstwie ojca mieszkał z matką i rodzeństwem w Rzymie. Kształcił się oraz wychowywał razem z Kaligulą, przyszłym rzymskim cesarzem. Kotys przebywał na dworze kuzynki Antonii Młodszej. Antonia była bardzo wpływową kobietą nadzorującą krąg różnych książąt i księżnych. Jej krąg brał udział w politycznym zachowywaniu granic cesarstwa rzymskiego i spraw państw klienckich.

Rządy

[edytuj | edytuj kod]

Cesarz rzymski Tyberiusz po śmierci Kotysa VIII, zmarłego w 18 r., przywrócił królestwo trackie jego dzieciom wraz z ich tymczasowym opiekunem Trebellenusem Rufusem, byłym rzymskim pretorem. W 19 r. Kotys IX otrzymał z braćmi południową część Tracji. W 38 r. Kaligula, nowy cesarz rzymski, postanowił zadbać o synów Kotysa VIII. Najstarszemu Gajuszowi Juliuszowi Remetalkesowi III wyznaczono Trację, Gajuszowi Juliuszowi Polemonowi II Pont oraz królestwo bosporańskie. W Bosporze nigdy nie rządził, panowała nad nim jego siostra Gepaepyris. Najmłodszemu Kotysowi IX dał Małą Armenię. Kaligula później dodał mu zapewne Sophene, ponieważ po śmierci Kotysa w 54 r., przypadło ono Gajuszowi Juliuszowi Sohemusowi, późniejszemu królowi Emesy i synowi Sampsigeramusa II. Natomiast Mała Armenia dostała się Arystobulowi, królowi Chalkis i prawnukowi Heroda I Wielkiego.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Sartre M., Wschód rzymski. Prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów (31 r. p.n.e.-235 r. n.e.), tłum. S. Rościcki, Ossolineum, Wrocław 1997, s. 43 i in., ISBN 83-04-04386-6.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]