Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy
278 z dnia 06.03.1958 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cerkwica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie gminy Karnice
Mapa konturowa gminy Karnice, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy”
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa konturowa powiatu gryfickiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy”
Ziemia54°00′34″N 15°06′35″E/54,009444 15,109722

Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusakościół we wsi Cerkwica, w woj. zachodniopomorskim, powiecie gryfickim, gminie Karnice. Reprezentuje gotycką architekturę sakralną z XV wieku. Z dniem 1 sierpnia 2020 roku urząd proboszcza parafii objął ksiądz dr Andrzej Supłat.

Bryła kościoła wzniesiona jest na planie prostokąta. Do środka kościoła prowadzi portal (kościół posiada także dwa boczne wejścia). Główne pomieszczenie świątyni poprzedza kruchta, nad którą wznosi się drewniana wieża z wysokim hełmem wiciowym[2]. Budowle przykrywa dach dwupołaciowy. Ściany kościoła od wewnątrz są rozrzeźbione niszami, a za sklepienie służą belki stropowe.

Wnętrze kościoła - ambona

We wnętrzu kościoła znajduje się XVII-wieczny ołtarz, ambona i chrzcielnica. Od czasów reformacji, aż do 1945 r. zabytek znajdował się w rękach wyznawców religii protestanckiej.

Opodal wzgórza kościelnego Dzwonnik znajduje się studnia, przy której św. Otton z Bambergu udzielał chrztu w latach 11241125.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]