Kościół Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół i kampanila
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowe Skalmierzyce

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach

Wezwanie

Bożego Ciała

Położenie na mapie Nowych Skalmierzyc
Mapa konturowa Nowych Skalmierzyc, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach”
Położenie na mapie gminy Nowe Skalmierzyce
Mapa konturowa gminy Nowe Skalmierzyce, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach”
Ziemia51°42′30″N 17°59′30″E/51,708333 17,991667

Kościół Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycachrzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Nowe Skalmierzyce. Mieści się przy ulicy 3 Maja. Należy do dekanatu Ołobok.

Świątynia została wybudowana w latach 1931-1932 jako Dom Katolicki, który miał tymczasowo zastąpić kościół na ziemi, która należała do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach. Wykonawcą budowy był pan Kołodziejczak z Ostrowa Wielkopolskiego.

Kampanila

Świątynię konsekrował Prymas Polski August Hlond w dniu 8 listopada 1932 roku. Wybuch II wojny światowej w 1939 roku wstrzymał działalność parafii, która planowała budowę plebanii dla proboszcza oraz rozbudowę samej budowli. Po wojnie można było wreszcie wznowić prace nad wyposażeniem świątyni. W 1949 roku firma J. Elsner z Poznania wykonała witraże według projektu artysty malarza Mariana Schwartza i Józefa Oźmina. Ze względu na ich zły stan techniczny zostały na początku XXI wieku zdjęte, a na ich miejscu zostały zamontowane wierne kopie wykonane w Pracowni Witraży M. Janek&Synowie z Janikowa koła Poznania. W połowie XX wieku została wykonana również polichromia na stropie oraz w prezbiterium[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Miasto i Gmina Nowe Skalmierzyce. [dostęp 2012-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-13)]. (pol.).
  2. Historia kościoła in situ (kruchta)

Galeria[edytuj | edytuj kod]