Przejdź do zawartości

Kościół św. Rozalii z Palermo w Przerębie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
pw. św. Rozalii z Palermo
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Przerąb

Adres

Przerąb 21
97-515 Masłowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Rozalii z Palermo

Wezwanie

św. Rozalii z Palermo

Wspomnienie liturgiczne

4 września

Położenie na mapie gminy Masłowice
Mapa konturowa gminy Masłowice, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rozalii z Palermo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rozalii z Palermo”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rozalii z Palermo”
Położenie na mapie powiatu radomszczańskiego
Mapa konturowa powiatu radomszczańskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rozalii z Palermo”
Ziemia51°08′39,00″N 19°43′05,05″E/51,144167 19,718069

Kościół Świętej Rozalii z Palermorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kodrąb archidiecezji częstochowskiej.

Obecna świątynia, murowana, pierwotnie była dworską suszarnią tytoniu. Właściciel wsi przed 1834 rokiem urządził w niej kaplicę dworską. Została przebudowana w 1861 roku i podczas I wojny światowej dzięki staraniom księdza Wacława Szczotkowskiego proboszcza parafii w Rzejowicach. W dniu 1 października 1941 roku przy kościele została utworzona samodzielna placówka duszpasterska, tzw. ekspozytura, a w dniu 2 listopada 1947 roku została powołana parafia pw. św. Rozalii z Palermo. Wnętrze świątyni zostało przebudowane w latach 1969-1973, podczas urzędowania księdza Jerzego Barszcza[1].

Jest to budowla wybudowana w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta, w formie sali, z zakrystią znajdującą się za ołtarzem głównym. Wnętrze nakryte jest sklepieniem kolebkowym. Fasada z trójkątnym szczytem jest ozdobiona wgłębnym portykiem kolumnowym. Kościół nakryty jest dachem dwuspadowym.

We wnętrzu znajdują się: ołtarz główny z 1. połowy XIX wieku, posiadający rokokowe tabernakulum, nowa ambona z fragmentami pochodzącymi z XVIII wieku, trzy obrazy namalowane w 1. połowie XVIII wieku przedstawiające św. Rozalię, Ukrzyżowanie i Matkę Bożą Bolesną, tablica nagrobna Łubieńskiej pochodząca z 1849 roku oraz monstrancja, relikwiarz i dzwonek ręczny pochodzące z XVIII wieku[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Przerąb – Św. Rozalii z Palermo. archidiecezja częstochowska. [dostęp 2016-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-14)]. (pol.).
  2. Kościół św. Rozalii w Przerębie. Portal turystyczny województwa łódzkiego. [dostęp 2016-03-30]. (pol.).