Królestwo Niebios

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Królestwo Niebios (malajski: Kerajaan Langit , angielski:Sky Kingdom) - powstała w połowie lat osiemdziesiątych wspólnota religijna.

Prawie 25 lat temu Ayah Pin, właściwie Ariffin Mohammed, znany również jako Ojciec Pin, obecnie 65-letni były muzułmanin malezyjski, założył grupę wyznaniową, głoszącą osobliwą wiarę w Królestwo Niebieskie. Łączyła ona elementy islamu i kilku innych religii, m.in. hinduizmu i buddyzmu, z własnymi wyobrażeniami twórcy nt. Boga i zbawienia. W tym czasie sekta zdołała pozyskać ponad tysiąc wyznawców, także spośród muzułmanów, co dla prawowiernych wyznawców islamu jest niedopuszczalne i uważane za zdradę, karaną śmiercią.

Sekta, poza kontrolą władz państwowych, rozwijała się do 1998 r., gdy w Batu w stanie Terengganu na wschodnim wybrzeżu kraju, jej wyznawcy otworzyli główny ośrodek kultu. Był to rodzaj parku rozrywki w stylu Disneylandu: z domkami w formie parasola, klasycznymi kolumnami, a pośrodku ustawiono wielki czajniki a obok niego - równie dużą błękitną filiżankę. Ayah Pin zaczął w ten sposób nawracać na swoją wiarę mieszkańców okolicznych wiosek i cudzoziemców.

Na zdjęciu widoczny duży czajnik i waza przed rozbiórką, Ariffin Mohamed w planie

Czajnik, symbolizujący ponowne napełnianie się ludzkości pokojem i błogosławieństwem niebios, stał się przedmiotem czci. "Umarłem w wieku 10 lat i odrodziłem się po 40 dniach; od tamtego czasu umierałem i rodziłem się na nowo jeszcze 17 razy" - mawiał o sobie twórca nowej religii. Będąc wieśniakiem i analfabetą opowiadał, że miał różne widzenia we śnie. Jeden z jego uczniów, wyjaśnił, że Ojciec Pin jest wcieleniem wszystkich bóstw: Śiwy, Buddy, Chrystusa i proroka Mahometa.

30 lipca 2007 spychacze zniszczyły przedmiot kultu, a jednocześnie władze wydały zakaz istnienia tej wspólnoty religijnej. Z majątku sekty nic nie zostało. Około tysiąca jej zwolenników obecnie ukrywa się w całym kraju. Sam twórca zniknął, pozostawiając 4 żony i 22 dzieci. Jego zwolenników - muzułmanów czeka obecnie sąd islamski, podczas gdy nie muzułmanie są wolni.