Królewskie Towarzystwo Ochrony Przyrody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Królewskie Towarzystwo Ochrony Przyrody
‏الجمعية الملكية لحماية الطبيعة‎
Royal Society for the Conservation of Nature
Państwo

 Jordania

Data założenia

1966

Profil działalności

ochrona przyrody

brak współrzędnych
Strona internetowa

Królewskie Towarzystwo Ochrony Przyrody (arab. ‏الجمعية الملكية لحماية الطبيعة‎, ang. Royal Society for the Conservation of Nature, RSCN) – jordańska organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną przyrody. Została założona w 1966 roku[1].

Misja[edytuj | edytuj kod]

Organizacja jest odpowiedzialna za zarządzanie zasobami przyrodniczymi kraju poprzez tworzenie obszarów chronionych i hodowlę zagrożonych gatunków[1]. Czuwa nad przestrzeganiem przepisów ochrony środowiska i prowadzi kontrolę nielegalnych polowań; jest krajowym regulatorem łowiectwa[2]. Podnosi świadomość ekologiczną poprzez programy edukacyjne i przyszkolne kluby ochrony przyrody. Do jej osiągnięć zalicza się udaną hodowlę oryksa arabskiego i gazeli oraz ich reintrodukcję[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Królewskie Towarzystwo Ochrony Przyrody powstało 24 kwietnia 1966. W 1975 roku przyczyniło się do utworzenia Rezerwatu przyrody Asz-Szaumari, pierwszego rezerwatu w kraju[3]. W sumie utworzyło siedem obszarów chronionych o łącznej powierzchni 1200 km² (stan na maj 2022)[2]. W 1979 roku doprowadziło do wprowadzenia pięcioletniego moratorium na polowania[3]. W 2005 roku wraz z innymi organizacjami przeprowadziło kampanię społeczną pod hasłem „Ratujmy drzewa Jordanii”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Overview. RSCN. [dostęp 2022-05-19]. (ang.).
  2. a b c The Full Story. RSCN. [dostęp 2022-05-19]. (ang.).
  3. a b Milestones. RSCN. [dostęp 2022-05-19]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]