Oryks arabski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oryks arabski
Oryx leucoryx
(Pallas, 1777)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

parzystokopytne

Rodzina

wołowate

Podrodzina

antylopowce

Rodzaj

oryks

Gatunek

oryks arabski

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Oryks arabski[2] (Oryx leucoryx[3]) – gatunek ssaków z rodziny wołowatych, który dawniej występował w środowisku stepowym i pustynnym Bliskiego Wschodu (ostatnia sztuka na wolności zginęła w 1972 roku).

Umaszczenie oryksa jest prawie białe, z ciemnymi plamami na głowie i kończynach. Dorasta 1 m w kłębie i 70 kg wagi. Liczebność tej dużej antylopy, wskutek niekontrolowanych polowań spadła na początku lat 60. XX wieku do 100-120 osobników. W 1962 r. przeprowadzono więc eksperyment hodowlany: trzy schwytane oryksy skrzyżowano z osobnikami żyjącymi w ogrodzie zoologicznym, dzięki czemu odtworzono stado dzikich zwierząt, które następnie wypuszczono na wolność.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oryx leucoryx, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  2. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. Źródła podają różne daty publikacji nazwy systematycznej: 1777 (np. ITIS, IUCN) lub 1766 (spotykane w niektórych innych źródłach)