Krister Henriksson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krister Henriksson
Ilustracja
Imię i nazwisko Jan Krister Allan Henriksson
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1946
Grisslehamn
Zawód aktor
Współmałżonek Cecilia Nilsson (od 1988)
Lata aktywności od 1971

Jan Krister Allan Henriksson (ur. 12 listopada 1946 w Grisslehamn) – szwedzki aktor, najbardziej znany z roli Kurta Wallandera w serialu Wallander, ekranizacji powieści Henninga Mankella[1].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Henriksson urodził się w Grisslehamn w gminie Norrtälje. W 1973 roku grywał w sztokholmskim teatrze główną rolę w sztuce Peer Gynt.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku zaczął grywać w Królewskim teatrze w Sztokholmie. W 1997 roku został nagrodzony Eugene O'Neill Award. Dwa razy otrzymał szwedzką nagrodę Guldbagge Award za najlepsza rolę męską. Dostał je za role: człowieka chorego na raka w filmie Veranda för en tenor w 1998 roku i w 2005 roku za rolę w Sex, Hope and Love. Oba filmy w reżyserii Lisy Ohlin. Otrzymał także szwedzką nagrodę teatralną Guldmasken za monodram w sztuce Doktor Glass, Hjalmara Söderberga w 2007 roku[2].

Henriksson jest jednym z właścicieli teatru Waza (The Vasa Theatre), a także uczy aktorstwa w sztokholmskiej szkole teatralnej (Stockholm School of Theater). Jest także właścicielem firmy produkującej filmy Tåbb Ltd wraz ze swoją partnerką życiową Cecilią Nilsson oraz firmy produkującej audiobook Svenska Ljud Audioförlag (www.svenskaljudclassica.se), Frekvens Produktion Ltd (www.frekvens.se) wraz z aktorami Katariną Ewerlöf i Johanem Rabaeus.

Najważniejsze role[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest mężem aktorki Cecilii Nilsson. Ma z nią syna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krister Henriksson, interview: from Wallander to the West End - Telegraph, www.telegraph.co.uk [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  2. Wallander's Krister Henriksson: 'I'd like to play King Lear' | Stage | The Guardian, www.theguardian.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]